NSGELEDELEK A NPI MVELTSGBEN
2007.09.12. 11:28
NSGELEDELEK A NPI MVELTSGBEN
Vad nvnyeket fogyasztottak nsges esztendk idejn. A tatrjrs utn (1241) az elszegnyedett np tlgyfakregbl rlte a lisztet, s a legklnbzbb vadnvnyeket ette. 1718-ban Csk szkbe Udvarhelybl hoztak cseremakkot, galagonyt, s a np a megrlt mogyorrgyet is fogyasztotta. 1719-ben a szegnysg Cskban, Gyergyban aratsig ft, szalmt, rgyet, makkot rgott, ettk a vadrzsa termst, a labodamagot, az ecetnek megtrt vadalma trklyt, a ndgykeret. Hromszken – ugyanekkor – trkbza „torsjval, berkenyefnak gymlcsibl slt mlval ... ktelenittetnek magokat tartani”. Az 1717–1718. vi hromszki aszly nsgeledeleit a helyi krniks gy nekelte meg (Ks K. 1968: 12):
Amely rsze pedig npnknek marada,
|
Zldog hjjal, rggyel s gykrrel l vala,
|
Vagy galagonybl gyrt pogcsa vala,
|
A laboda kenyr igen becss vala.
|
Gti Istvn az 1785–1787. vi mramarosi hsg szrnysgeit szintn versbe foglalta:
A’ mivel Mramarosba, lnek mr az Emberek,
|
A’ma, Korpa, Tsaln, Kotsny, Rgy, Frszpor Kenyerek.
|
Eposzi mret kltemnyben elmondja, hogy a lakossgot a tatrka (Fagopyrum tataricum) termesztse mentette meg az hhalltl.
Az 1930-as vekben a Fejr megyei Nagyhalom puszta feltretlen sgyepn az rvalnyhaj trsasgban nhny t mg meghzdott, de mr nevet sem adott a nvnynek a pusztk npe. A bagotai legeln az 1960-as vek elejn kt t mg tengdtt. A szkelyek a 19. szzad vgn is tisztelettel emlegettk ezt a nvnyt, mert az nsges esztendkben sok embert mentett meg az hhalltl. Napjainkban a nvny ott is kipusztulban van, s csak a Mezsg nhny magyar s romn falujban fogyasztjk. A romnok a magjt, gykrtrzst, virgjt sszetrve a tdbajosnak adjk (a ttorjnrl: Ligeti L. 1980).
A 19. szzad elejn a szk gabonaterms miatt az Alfldn a gykny (Typha latifolia) gykrtrzst nyersen, stve ettk, s lisztjbl lepnykenyeret stttek. 1863-ban a Nagykunsgban a tlgyfa megrlt krgt ettk, amelyet Erdlybl hoztak (az Alfld nsges esztendeirl lsd: rkvy A. 1863; Gyrffy L. 1978; Szab L. 1991). Fontos tpllk volt nsg idejn a tarack (Agropiron repens) gykernek lisztje. nsges esztendkben a Szilgysgban a megrlt tlgymakkot kukoricaliszttel sszekeverve lepnykenyr stshez hasznltk. A tlgymakk lisztjnek keser zt forr vzzel kilgoztk. A Tudomnyos Gyjtemny 1817-ben hosszan ismertette azokat a nvnyeket, amelyekbl „gabona-szksgben” kenyr vagy egyb tpll tel kszthet. Nemcsak a klest, a pohnkt, a kukorict emlti a szerz, hanem a vad ksafvet, a tarackbzt, a szulk s porcsin magjt, a kolonczos bajnct, az erdei slyfvet, a mannafvet. A szerz szerint mg a kosborflk leforrzott gumi is fogyaszthatk (Forg Gy. 1817).
A klnbz vadnvnyek mint nsgeledelek Eurpa-szerte ismeretesek voltak. A lengyeleknl ettk az sszezzott moht, a tarack gykert, egy pfrnyflt. A moldvai romnok az 1795. vi hnsg idejn szilfakrget fogyasztottak. A gabona-szkben lv trencsni szlovkok arats eltt zabliszttel s tejjel sszefztt csaln- s vadmustrlevelet ettek. Az els vilghborban a katonai hatsgok, gazdasgi intzmnyek adtak ki olyan rpiratokat, tjkoztatkat, amelyekben vadnvnyeket ajnlanak tpllkozsra. Az nsgeledelek egy rsze a prehisztorikus idk tpllkozsnak maradvnya.
Az Alfld psztorai mg 60–80 esztendvel ezeltt is sokfle liszttartalm gumt, gykeret fogyasztottak, amelyek nluk a kenyeret helyettestettk (v. Gyrffy I. 1984: 24–25; Szcs S. 1977: 76, 88; Kovcs L. 1935: 103; Bencsik J. 1973b: 116; Szilgyi M. 1997b: 82–86). Ilyen gumk, gykerek voltak a bengyele-flk (Typha lati-folia, Typha angustifolia, Butomus umbellatus, Bunium bulbocastanum, Alisma plan-tago, Bolboschoenus maritimus, Sagittaria sagittifolia, Phragmites vulgaris). Ezek a npnyelvben zsd, bakacs, bnd, bsvny, ctke, csella, elecske, juhszmogyor, tukorca, zsik, zsiku stb. nven ismeretesek. Etimolgijukat sajnos nem ismerjk.
A palc s szkely psztorok napjainkban is sok erdei gymlcst, bogyt fogyasztanak. A Hargitban a szkely juhszok sszel olyan helyek fel terelik nyjukat, ahol rik az fonya (Vaccinium myrtillus, Vaccinium vitis idaea). Az ehet vadnvnyek gy befolysoljk a psztorok vndortjt. A hazai nprajzi megfigyelsek is igazoljk, hogy a psztorkodssal egytt jr klnbz nvnyek gyjtse. A psztorok a hs, a tejtermkek fogyasztst vad nvnyek fogyasztsval egsztik ki. De gyjtenek klnbz nvnyeket llatgygytshoz s tejoltshoz is. Ezt tapasztaljuk Eurpban a romn, a hucul psztoroknl (az utbbi ukrn etnikai csoport az szakkeleti Krptokban), zsiban a kalmk, a burjt–mongol, karagasz, szamojd stb. psztorkod trzseknl is. A lappok vndortjt egy sskafle (Rumex) befolysolja. A rnszarvastenyszt lappok Finnorszgban a 18. szzad kzepn nyron a tengerpartnak azt a rszt kerestk fel, ahol bven termett ez a sska. Valszn, hogy egyes ehet nvnyeket a psztorok is terjesztettek. A Crociris iridiflorusrl (Crocus banaticus) rjk, hogy gykere ehet, s a balkni sfrnnyal (Crocus balcanicus) egytt Erdly dli s dlnyugati rszn csak ott fordul el, ahol a balkni vndorpsztorok megjelentek. A szlavniai sertskondkat terelk rvn juthatott el a nvny a Bakonyba, s a romn psztorok hozhattk a szatmr–beregi sksgra.
Vas, Sopron, Zala, Baranya megykben, a Brzsny hegysgben, Szatmrban, Biharban a parasztok tulajdonban – minden gondozs nlkl – jelentkeny szeldgesztenye (Castanea sativa) erdk vagy facsoportok voltak. A szeldgesztenye eredetileg a tlggyel s gyertynnal keverve fordult el, de az ember a kt utbbi ft kiirtotta, a gesztenyt meghagyta, s szksg esetn ptolta is (v. Hanusz I. 1903: 258–268; Balogh A. 1968: 13–14). Ezek termst sszel rendszeresen sszegyjtik, s stve vagy fzve fogyasztjk. Zalban a felfztt gesztenyt verembe rakjk s pnksd dlutnjn az utcn az idsek s gyermekek szertartsos komolysggal fogyasztjk el. Nagybnyn – ahol korbban s ksbben r fajtirl tudunk – zld burkval hordba taposva jniusig eltartottk. Vas megyben a gesztenyelisztbl kst ksztenek. A magntulajdonban lv gesztenyefk termst mindenszentek napja (novem-ber 1.) utn brki szabadon gyjtheti.
A gesztenye sszegyjtshez tbb mediterrn tpus eszkzt hasznlnak. Ilyen a fakalapcs, amellyel a gesztenyt a tsks kupacsbl (babucs, fondor, kcs) kiszabadtjk. A kupacsban lv makktermst facsipesszel szedik ssze. A gereblyvel s a sznvon forma kocsorbval halomba hzzk a gesztenyt. Elfordul, hogy a makkot csizms lbbal, facipvel (klumpa) tapossk ki a zld, tsks kupacsbl.
A szeldgesztenye fogyasztsa a Krpt-medencben a neolitikumtl kezdve ismert. A gesztenyvel a 19. szzadban mg jelents npi kereskedelem folyt; pldul a vasi gesztenyt Stjerorszgba vittk eladni, a nagybnyaival Dvig, Tokajig kereskedtek, htikosrban; szekren Mramaros havasi falvaiba, Bukovinba hordtk el. A gesztenyestk a legutbbi idkig a budapesti utck, a vidki vrosok jellegzetes alakjai voltak. Baranyban tlyuggatott serpeny a hasznlatos stedny (a gesztenysek nprajzi vizsglata: Dmtr S. 1961).
A Tisza, a Bodrog s ms folyk mentn napjainkig elfordul a sulyom (Trapa natans) fogyasztsa. Az Alfldn gyakori a Sulymos t fldrajzi nv, amely a nvny korbbi elfordulsra utal. A sulyom (bika, istennyila, gyoszom, suly, susa) tsks termst gy gyjtik, hogy egy hossz rdra bundadarabot ktnek, s a vzben hzogatjk. gy a sulyom tsks termse a gyapjszlak kz ragad. A ftt sulymot az alfldi vrosok piacain a kt vilghbor kztt mg rultk. A Tisza mellkrl Egerbe, Miskolcra vittk. Az Ormnsgban a drvai sulymot az asszonyok egsz hten t szedtk, s szombaton fejkre helyezett kosarakban 15–20 kilomter tvolsgra {20.} vittk eladni. Az Alfldn a sulyom lisztjbl pogcst is stttek. A hztartsokban val egykori jelentsgt bizonytja, hogy a srospataki uradalomhoz tartoz halszoknak 1648-ban sulymot is kellett beszolgltatni. A 19. szzadban a pusztai csrdk polyvs srfalt a sr kz rakott sulyommal fogattk ssze, szilrdtottk meg. A Trapa natans Eurpban mr a neolitikumtl, a bronzkortl ismert tpllk. Ma is sokat gyjtenek a Duna, a Volga deltjnak halszai. Az utbbi helyen kalmk di nven ismerik.
A fldimogyor (a Kanyapta vidkn dszuga, a Szkelyfldn csnyagykr – Lathyrus tuberosus) lisztes gumja a gyermekek s felnttek kedvenc csemegje. Gyakran disznval tratjk ki a gumkat, vagy a varj vezeti r az embert a gumk elfordulsra. Tavaszi sznts alkalmval az eke sok gumt vet ki a felsznre. Ezeket a varjak szreveszik, a barzdbl kivjjk. A madarakat azutn elhessegetik a szntsrl s a gumkat sszeszedik.
A gyerekek mg ma is csemegzik az desgykeret (Glycyrrhiza glabra). A klnbz vadhagymk sorbl emltst rdemel az Allium obliquum, amely ma mr csak {21.} a Tordai hasadk alig elrhet sziklafalain s Turkesztnban tallhat. Wolf Gbor tordai gygyszersz s botanikus fedezte fel 1858-ban olyan mdon, hogy ltta, amint a psztorok egy pntlikalevel hagymt esznek. A hasadk krnyki ids magyar s romn gazdk (Mszk, Szind) mg emlkeznek a hagyma gyjtsre s fogyasztsra.
A baraboly (Chaerophyllum bulbosum) gumjt nyersen vagy saltaknt fogyasztjk. A npi tapasztalat szerint addig lvezhet, mg tavasszal az els mennydrgst meg nem halljk. A baraboly (a npnyelvben ismerik mg boblyka, bbiska, bubojicska, mihlka, mihka, Mihlyka monya, trom-bujka, turbolya s ms neveken) fogyasztsrl a 16–17. szzadi szakcsknyveink tbbszr szlnak. 1588-ban egy kolozsvri szmadsknyv emlti az ebdre elfogyasztott kenyeret s barabolyt. A 18. szzad vgn egy debreceni dikvers piaci rustsrl emlkezik meg:
A piaci kofa kszti a bicskt,
|
Hogy sson az erdn majd sok bubojicskt,
|
Vagy jnynak mondja: Lenyom eredj el
|
Az erdre, rakd meg magad galambbeggyel:
|
Megveszik az urak, mert j saltnak,
|
Tavaly is csak ezrt sok j pnzt adnak.
|
|
A baraboly Jkai Mr fantzijt is megragadta. Blvnyosvr cm regnyben Imola zskszmra szedi a barabolyt, ms ehet vadnvnyekkel egytt (Jkai M. 1964b: 132). A baraboly s ms gumk, valamint a poszmhek fldi odjnak kisshoz sbotokat hasznlnak, amelyek analgii Kelet-Eurpban (fehroroszok, baskrok) is elfordulnak.
A csalnflk (Urtica), a sskaflk (Rumex), a pitypang (Taraxacum officinale), a galambbegy (Valerianella locusta), a boglrka vagy szentgyrgysalta (Ranunculus ficaria), a martilapu vagy nylsalta (Tussilago farfara), a madrsska (Oxalis acetosella) s ms nvnyek levelt levesnek, fzelknek, saltnak ksztik el. Fogyasztsuk napjainkban fleg Erdlyben szoksos, ahol a nvnyeket piacon is ruljk. Gmrben hsvti reggeli a zsrban megpuhtott tojsos csalnlevl. Csalnlevl kz hst is takarnak, hogy friss maradjon. Feltn, hogy a libatop (Chenopodium album) levelt csak Erdlyben fogyasztjk. Elterjedt viszont a libatop fogyasztsa az ukrnoknl s nagyoroszoknl. A nvny rendszeres fogyasztsa azonban farkasvaksgot idz el. A bronz- s vaskorban, Dnibl, Svjcbl, Olaszorszgbl szrmaz leletek szerint, a magjt is fogyasztottk. Valszn, hogy termesztettk is.
A hortobgyi szikesek psztorai a szlhajtitvis (Xantium spinosum) gyenge hajtst saltnak szedtk A vadsfrny (Crocus variegatus) virgjt a Srrten a 19. szzadban mg gyjtttk, s Debrecenben adtk el. Erdlybe a moldvai trk sfrny kerlt el, amelyet mr 1599-ben emltenek. A moldvai magyarok mg az 1940-es vekben is vndor lipovn kereskedktl vsroltk a termesztett s a vad sfrnyt. Mr a honfoglals eltt megismerkedett a magyarsg a trk eredet szval jellt bojtorjn (Heracleum sphondylium) fogyasztsval. A nvny leveleibl korbban savany levest s dt italt ksztettek, amirl Lippay Jnos 1664-ben megjelent kertszeti munkja is r (Lippay J. 1664). A rti lhere (Trifolium pratense) piros virggmbjt, az istenke cipkjt a palc gyermekek szedegetik. A vadkoml (Humulus lupulus) fiatal hajtsbl, a komljvsekbl Erdlyben levest, fzelket ksztenek. A koml hegy saltt emlti mr a 16. szzadi erdlyi fejedelmi szakcsknyv is. Szl a komljvsek fogyasztsrl a jeles marosszki forvos, K. Mtyus Istvn is, megemltve mg a galambbegy, az oroszlnyfog vagy bkavirg f, az arannyal verseng, a turbolya, a csalnjvsek, az uti lapu kposzta, a bakszakll, a bsvny, a disznmogyor vagy disznkenyr, a ttorjn gykr fogyasztst is. K. Mtyus Istvn tapasztalatait, ismereteit ktsgkvl a np krbl mertette. A vadon s kertekben is term veres par, veres ester (Chenopodium vagy Atriplex fajtk) erdlyi fogyasztst mr 1829-ben lertk. Szalonnval fzve, lepnybe tve kerlt az asztalra.
A Tisza mentn mg l az emlke a harmatksa (Glyceria fluitans s G. maxima) gyjtsnek, amellyel a 19. szzadban a lengyelek, oroszok kereskedst is folytattak. Dniba – ahol egybknt szintn termett – a 17. szzad kzepn Danzigbl szlltottk. A lengyel jobbgyok harmatkst is szolgltattak be a fldesrnak. A harmatksrl 1775-ben Bruz Ladislaus, a ksbbi hunyadi forvos doktori rtekezst is rt (Amabrosiopolitano-Transylvano-Hungari dissertatio inauguralis de Gramine Mannae sive Festuca Fluitante. Vienna 1775), amelyben meglep ismerettel tjkoztat a nvny magyar s eurpai fogyasztsrl. A harmatkst kora reggel gyjtttk, megszrtottk, hjt mozsrban lehntottk s ksnak fztk. A Fels-Tisza mentn az 1900-as vek tjn szksgbl mg fogyasztottk. Ksbb elvtve mr csak a diszn, a kacsa szmra gyjtttk. A beregi Tiszahton a krptukrn tutajosok alkalmi eledele volt. A harmatksa nem tvesztend ssze a bkalencse, flencse, kcsaparj (Lemma minor) termsvel, amelyet kacsaeledelnek a Tisza mentn ma is gyjtenek .
A bkkmakkbl (Fagus silvatica) a szkelyek olajat sajtolnak. Klnsen zletesnek tartjk a bkkmakk olajban megsttt mogyors pelt (Glis glis). A szkelyek olajsajtolja kt felfggesztett kalapccsal mkdik. Ilyen – tkmag- s viaszprsnek is hasznlt – sajtoljuk van a romnoknak, szlovkoknak, krptukrnoknak, lengyeleknek, bolgroknak. Szk gabonaterms idejn a bkkmakkot megprkltk s liszttel sszekeverve kenyeret stttek belle. A prklt bkkmakk a szkely s palc psztorok kedvenc csemegje. A szkelyeknl az asszonyok sszel kisebb csoportokban jrjk az erdt s sszegyjtik a bkkmakkot. Ez a munka nluk ppen olyan elmaradhatatlan, mint a sznts vagy a vets. A magyal tlgy (Quercus ilex) makkjt a psztorok forr hamuban prkltk meg.
A vadalmt s vadkrtt nemcsak nyersen fogyasztjk, hanem ecetet s bort (csgr) is ksztenek belle. A Lpos vlgyben az sszezzott gymlcst egyszer prssel sajtoljk ki. Az Ormnsgban sajtols eltt kr alak vlyban mozg, malomk nagysg koronggal trik ssze a vackort, a vadalmt. A szkelyek hasonl eszkzzel bkkmakkot zznak ssze. Az ilyen trk, zzk Kelet-Eurpa mediterrn kultrelemei.
A vadalma-, vadkrte-, berkenyefkat erdirts alkalmval nem vgjk ki. A szkely falutrvnyek mr a 17. szzad vgn tiltjk s bntetik a hatrban lv vadalma-, krte-, s cseresznyefk kivgst (Homordszentpl, 1670). Vadgymlcst szretelni is csak akkor szabad, ha a falukzssg a begyjtst mr elhatrozta. Szent Mihly-nap eltt vadalmt szedni nem volt szabad (Ozsdola, 1774). Zaboln –1847-es faluhatrozat szerint – szeptember 1-jn harangszval jeleztk, hogy mikor indulhatnak a kzerdre vadalmt szedni .
Az gynevezett hagys fk nagy szmban lthatk a hegyi falvak hatrban. Az ilyen fkat a nap jobban ri, nvekedsket ms erdei fa nem akadlyozza, a fk krnykt a legel jszg megtrgyzza, s gy a gymlcs lvezhetbb lesz. Ezek a ki nem irtott fk a gymlcsfa „kultivlsnak” kezdeti formi. Hasonl formjt ismerjk a Kaukzusbl s Turkesztnbl. A Hargitban az erdszli vagy magnyos feny szllsfja a psztornak, sznacsinlnak. Fekvhelyl csereklyt (apr fenyg), sznt tertenek a fa al. Az Alfldn a szntfldek kztti mezsgyn a kknybokrokat (Prunus spinosa) nem irtja ki a fldmves, mert a tsks gakbl boront kszt. Az utak mentn, a rteken meghagyjk a gyeprzsa (Rosa canina) bokrokat is, mert a nvny termsbl lekvrt fznek.
A cirbolya (Pinus cembra), a borka vagy szemerke (Juniperus communis), a kkny (Prunus spinosa), a som (Cornus mas), a mogyor (Corylus avellana), a barkca (Sorbus torminalis), a mlna (Robus ideaus), a fldieper (Fragaria vesca), a fekete fonya (boronyica, havasi meggy – Vaccinium myrtillus), a vrs fonya (brusnyica, fojminc – Vaccinium vitis-idaea) s ms nvnyek termst – ott, ahol a nvnyfldrajzi viszonyok lehetv teszik – szintn gyjtik s fogyasztjk. Az fonya termsnek gyjtshez egy lapt formj fst (ref) hasznlnak. Ez az eszkz a Krptokban lak szlovkoknl, nmeteknl, lengyeleknl, ukrnoknl s romnoknl is ismeretes. Hasznljk az Alpesekben s Skandinviban is. A borka bogyibl plinkt fznek, amely a szkelyeknl fenyvz, a palcoknl borovicska (szlovk borovika) nven ismert. A som termst nemcsak nyersen s aszalva eszik, hanem plinka zestsre is hasznljk. Lekvrt (csete) fznek a gyalogbodza, borzang (Sambucus ebulus) termsbl. A virgjt rgebben tojssal kirntottk; ez volt a bodzafnk.
Jelents a klnbz gombk gyjtse. Gmrben, a Brzsny hegysgben 14–20 fle gombt szednek ssze az erdben (bornypiszka, csk, ecset, feny, harmat, kkht, pencura, tall, szept, pencer, tncos stb. gombk). A gmriek szerint a gomba jjel n. A csirkegomba fleg az erdei boszorknyfolysokban (lnkzld szn gyepfolt) terem, s a gombzk „Pternek” kiablnak az erdn: „Vess, Pter, gombt! Vess, Pter, gombt!”. Egyes vidkeken (Szkelyfld, Gmr) fogyasztjk a msutt ehetetlennek tartott gombkat is, pldul a pfetegflket. Az avar, a szraz levelek alatt megbv gombkat a Bakonyban a pkszok botjhoz hasonl bottal kutatjk fel. A Krptokban a szarvasgombt, mellyel kereskedtek is, betantott hzz kutykkal kerestette s 5–6 cm-es mlysgbl kis kapval szedte ki a gombz .
Az Ormnsgban, Somogyban, Zalban, a Bakonyban hazahozzk a gombt term korhadt fatrzset, s a hz eltti kertben rnykos helyre elhelyezik. A korhad trzset vzzel locsolgatjk, gy bsgesen termi a gombt. Ez is a nvnytermeszts kezdeti formja.
A friss, nagyobb gombt forr hamuban (Ormnsg) vagy klapon (Szkelyfld) stik. Orszgszerte levesnek fzik, tojssal ksztik el. Napon, kemencben is szrtjk. Az orszg szakkeleti rszn a gombaleves jellegzetes karcsony esti tel. A gomba fogyasztsa a szlv s romn npek konyhjra jellemz. A germn npek nem gombafogyasztk.
Tapl szavunk bizonytalan eredete mellett si szava nyelvnknek, s valamilyen ehet gombaflt (Polyporus ovinus) is jelenthetett.
Erds vidken (a palcoknl, Szkelyfldn, az Ormnsgban) ismeretes az des nedv fk (nyr, szil, jvor, cser) tavaszi megcsapolsa, a viricsels. A fbl kicsorg des levet (boza, csiger, musztereca, virics) ednyekben fogjk fel vagy a fba vjt mlyedsben (gbc, gb, kpnce) gyjtik ssze Az ilyen des l dtital, tdbaj ellen orvossg. A lenyok a nyrlvel mosdanak is, hogy ne legyenek szeplsek.
II. Rkczi Ferenc egyik levelben (1706) gy emlkezik meg a viricsrl: „Nem drgbb a nyrvz a tokaji szretnl, sem a szamoskzi asztag a herndmellyki asztag s kazalnl.” A nyrvizet Debrecen, Nyregyhza vrosok piacn hordkban rultk. Debrecenben 1707-ben 3 forint 60 krajcrrt mrtk csebrt. A 19. szzad vgn a szkelyeknl emltik a hegyekben a viricsfz hzakat, ahol a nyrlevet vagy juharlevet feldolgoztk. Az utbbit cukornak srtettk be.
A nyrvz gyjtsnl a szkelyek mg rzik az si fa- s erdkultusz emlkt: egy tavaszi vasrnap a legnyek s lenyok csoportosan mennek ki az erdbe, s tncols, nekls kzben csapoljk meg a fkat. A szkely npdal szerint:
ds virics foly a fbl,
|
Jer ki rzsm a hzbl,
|
n bemennk, de az anyd
|
Tudom, hogy haragszik rem.
|
A nyrvz fogyasztst a magyarok mr ismerhettk az Ural hegysg mentn. Ennek bizonytka, hogy isszk a klnbz finnugor npek, a baskrok, s a nyr, a szil elnevezse urali eredet a magyar nyelvben. A nyrvz kedves itala az oroszoknak is, akik nemcsak frissen isszk, hanem a srksztsnl hasznlt maltval, kiprselt viasszal, prklt borsval, rozskenyrrel, tlgyfaforgccsal erjesztik is. Ibn Fadlan arab utaz a 10. szzadbl emlti a bolgroktl. Rasid-ed-Din perzsa geogrfus pedig azt mondja (1302), hogy a mongolok a Bajkl-t vidkn isszk, s zletes, mint a tej. A virics jvevnysz, de a nyrvizet is jelent boza valsznleg a kunok nyelvbl maradt renk. A virics a 14. szzad vgn tnik fel, s ’srcefre’, ’malta’ a jelentse. A 17. szzad elejn mr a nyrlt is jelenti. Nem lehetetlen, hogy ennek valamilyen si elnevezst szortotta ki, de maga a nyrl is lehet igen si szavunk.
Az erdlyi magyarsgnl elterjedt a fenygyanta (szurok) rgsa. A gyanta tiszttja a fogat, gygytja a gyomrot, s a psztor fl napi gyalogls utn sem frad el, ha rgja a gyantt. Gyimesben a legnyek rgott szurokkal kedveskedtek a lenyoknak. Ha a leny elfogadta az ilyen ajndkot, ez a kzelebbi bartsgot jelentette. A gyantargs si szoks maradvnya, amely Eurpa fenyerd-vezetben napjainkig fennmaradt. Igen elterjedt a finnugor npek krben is. Finnorszgban mr a neolitikumbl ismernk rgott gyantaleletet.
Szksg esetn dohny helyett szvjk a burgonya, a brsonyos tdf (Pulmo-naria mollissima), a fekete nadly (Symphytum officinale), a nadragulya (Atropa belladonna), a martilapu (Tussilago farfara) s ms nvnyek levelt. Erdlyben mr a dohnytermeszts meghonostsa eltt ht-nyolc vadnvny levelt szvtk. Tudjuk, hogy a 19. szzadban narkotikumokat hasznltak az erdlyi kocsmrosok: a borba dohnylevelet, belndekmagot, a srbe maszlagot s ms anyagot kevertek, hogy „a paraszt a kert al szdljn tle s inkbb dicsrje erejt”.
A vadnvnyek s -gymlcsk gyjtshez a szkelyeknl sok si jogszoks fzdik, amelyek az els foglalssal llnak kapcsolatban. A legegyszerbb foglaljegy az emberi hang. Ha a mlnagyjtk a hegyek kztt meghalljk ms mlnaszed csoport hangjt, akkor nhny kilomterrel tovbb mennek, s ms terleten gyjtik a mlnt. A mlnabokor tvbe helyezett kosr, ruhadarab is azt jelzi, hogy a krnyken a mlnt mr valaki lefoglalta, s gyjti a termst.
Ha valaki a falu hatrban olyan vadalma- vagy vadkrteft tall, amelynek b termse van, de a gymlcs mg nem rett, akkor a fa trzst vkonyabb ggal, szalma- vagy sznaktllel krlkti, a fa tvhez khalmocskt rak. E jelek azt jelentik, hogy a fa termst lefoglalta valaki, s ahhoz ms nem nylhat. Legfeljebb az idegen utas, a psztor szedhet gymlcst az ilyen megjellt frl. A fknak ilyen mdon val birtokbavtele csak a gymlcs leszedsig tart. Azutn a ft brki kivghatja vagy a kvetkez vben a termst brki hasonl mdon lefoglalhatja (Hargita hegysg).
A Brzsny hegysgben a vadgymlcsfk termse a legeltet juhszokat illette. A Kisalfldn aki rvsi a tulajdonjegyt a falu kzs legeljn lv vadkrtefra, azzal jelzi, hogy a fa termst birtokba vette. Ez a tulajdonjegy – fejti ki Fl Edit – nem a teljes tulajdont jelenti, hanem csupn azt, hogy az illet ignyt tart a gymlcsre, de magt a ft nem vghatja ki s nem viheti haza. Ugyancsak ezen a vidken gyjtik a nyrfa levelt, s abbl a mosshoz lgot fznek. Az asszonyok kora reggel kimennek a falu szlre, ahol sok a nyrfa. Ki-ki nagy krt hz a lehullott, vastag rtegben fekv levelek kr, s a krben benne hagyja a seprjt. Ezzel jelzi az asszony, hogy a krn bell sszehalmozdott leveleket lefoglalta. A foglals utn hazamennek, elvgzik otthoni munkjukat, s csak ksbb sprik ssze a leveleket
|