A penicillin felfedezse miatt az vszzadokon keresztl bevett nyvekkel val sebgygyts teljesen feledsbe merlt. Az antibiotikum eltti korokban mr bizonytott, cscstechnikval segtett eljrst hazai klinikn is alkalmazzk.
Sebgygytsi cllal az ausztrl slakosok, a kzp-amerikai majk s az amerikai polgrhbor katonaorvosai egyarnt sikerrel vetettk be a Lucilia sericata nev lgyfaj lrvit, mert megfigyeltk, hogy a nyvek feleszik az elhalt sejteket, gy gyorstva a sebgygyulst. A szakemberek ltal a 20. szzad csodjnak tartott penicillin feltallsa teljesen visszaszortotta a korbban bevett lrvaterpis sebgygytst az orvosi gyakorlatban; igaz, pldul az Egyeslt llamok hadseregben jelenleg is az egszsggyi tananyag rsze a gygymd.
A lrvaterpia lnyege, hogy a sterilizlt lrvk enzimjei elpuszttjk a krokozkat, feloldjk az elhalt szveteket, a folykony tpllkot pedig a lrvk fogyasztjk el, anlkl, hogy az l szvetet krostank. Hasznlata Eurpban a nagy hadseregeket megmozgat napleoni hbork sorn terjedt el.
Az orvostrtneti szakirodalomban a vgtagamputci gniusznak tartott Dominique-Jean Larrey jtt r, hogy a lgylrvktl fertztt sebek gyorsabban begygyulnak, mint a megtiszttott sebek. Napleon katonaorvosa az egyiptomi hadjrat sorn figyelte meg, hogy bizonyos lgyfajok lrvi elfogyasztva az elhalt szveteket, meggyorstjk a gygyulst.
Az amerikai polgrhborban a konfdercis hadsereg katonaorvosa jegyezte le hasonl tapasztalatt s kezdte mestersges fellfertzsekkel gyorstani a sebgygyulst.
Vgl William S. Baer a vilghbors sebesltek sebgygytsban ksrletezte ki a lrvaterpit, majd 1917-tl kezdve rsba foglalta eredmnyeit. The Treatment of Chronic Osteomyelitis with the Maggot (Larva of the Blow Fly) cmmel a Journal of Bone and Joint Surgery szaklapban 1931-ben kzlt cikkben kt olyan vilghbors sebeslt trtnett rja le, akik egy htig fekdtek tlen-szomjan a csatatren. Amikor krhzba kerltek, llapotuk a vrakozsokhoz kpest meglepen j volt, s mint rja „ha az hsg illetve szomjsg nem gytrte volna ket, llapotukat akr kitnnek is minsthetnnk”.
A veternok srlseinek kezelse sorn aztn meglepve ltta, hogy a sebben tbb ezer lrva ttt tanyt. A ltvny persze undort volt, a sebet azonnal kimostk, majd lekezeltk. Az igazi meglepets ezutn kvetkezett: teljesen p szveteket talltak a csontra felplve. A kt hbor kztt William S. Baer ksrletekbe kezdett: a Johns Hopkins Egyetemen lgylrvkkal fertztt 21 csontig hatol sebfertzsektl szenved pcienst. A ksrlet sikerlt, a sebek gyorsan gygyultak, 1931-ben publiklt eredmnyei alapjn pedig az Egyeslt llamokban a lrvaterpia a mai napig elfogadott gygymdd vlt.
A msodik vilghbor vgn a penicillin felfedezse okozta eufriban az eljrs feledsbe merlt. A peniclin s ms antibiotikumok elterjedse ugyanakkor nem hozott vgs gyzelmet az antibiotikumokkal szemben rezisztenss vlt baktriumok okozta fertzsekkel szemben. Viszont a feklyes sebek megbzhatan steril krlmnyek kztt azta is eredmnyesen gygythatk a lrvaterpia segtsgvel.
Az antibiotikum eltti korokban mr bevlt, az Egyeslt llamokban orvosilag is engedlyezett, cscstechnikval segtett, krokoz-mentes eljrs Magyarorszgon nem kerlt trzsknyvezsre, de a szegedi klinika foglalkozik vele egy nemzetkzi kutats keretben.