Restaurálják az ötszáz éves Apor-kódexet
Székely Nemzeti Múzeum, 2009. 2009.02.20. 10:20
Restaurálják az ötszáz éves Apor-kódexet
Kiállításon is látható lesz a negyedik legrégebbi magyar nyelvemlék
Elindította az ötszáz éves Apor-kódex restaurálásának folyamatát a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum: az intézmény gyűjteményének legbecsesebb darabját az Országos Széchényi Könyvtár szakemberei fogják helyreállítani az elkövetkezendő egy évben. A kódex átadására 2008. október 21-én, kedden került sor Budapesten.
Az Apor-kódex – a Huszita Biblia részeként – a negyedik legrégebbi magyar nyelvemlék, mely zsoltárokat, imákat tartalmaz. A valószínűleg a XV. században készült műtárgy állapota rossz, magas savtartalmú tintája miatt folyamatosan hullanak ki belőle a betűk, így megtekintésére eddig rendkívül ritkán adódott lehetőség. Bár a rendszerváltás után két rendben is történt kísérlet restaurálására, mindkettő kudarcba fulladt, így különleges jelentőséggel bír, hogy a kódex jövő ősszel a Budapesten megnyíló Magyar nyelvemlékek című kiállításon szerepelhet majd. A budapesti Országos Széchényi Könyvtár erre a tárlatra kérte kölcsön a műtárgyat, s így valósulhat meg a helyreállítása is.
A kódexről Magyarországon nemesmásolat és kiállítási anyag is készül, mely által végre a közönség számára is „tapinthatóvá” válik ez a páratlan értékű magyar nyelvemlék.
Az Apor-kódexet 1877-ben adományozta múzeumunknak báró Apor Zsuzsánna. Szövegét 1881-ben közölték, majd 1942-ben Budapesten hasonmását is kiadták. Ott vészelte át a második világháború végét, majd 1953-ban került vissza Sepsiszentgyörgyre.
További információ a kódexről a http://www.sznm.ro/sznm.php?o=apor oldalon található.
|