Hunok a Selyemton
Mlt-kor/MTI 2009.03.19. 12:58
A hunok trsadalomszervezdse egszen a ks kzpkorig meghatrozta Eurzsia trtnelmt - mondta Obrusnszky Borbla trtnsz-keletkutat a Hunok a Selyemton cmmel a 79. nnepi Knyvhtre megjelent knyvvel kapcsolatban.
A szerz, aki az ELTE trtnelem-mongol szakt vgezte el, 1997-tl pedig a Mongol llami Egyetem trtneti tanszkn doktori kpzsben vett rszt, mongliai tanulmnyai sorn kezdett rgi pusztai npek trsadalomszervezdsvel s hitvilgval foglalkozni.
"Ez magyar szempontbl is nagyon fontos: a trzsi nemzetsgre vonatkoz terminolgia, majd az egsz llamszervezet nyomai megtallhatk a rgi magyar trsadalomban, habr nlunk a ksbbiek folyamn nagyon jelents volt a nyugati hats". A keleti hatst azonban nem lehet letagadni, ez a keleti, pusztai jelleg trsadalom volt az alapja a magyarsgnak. "Ksbb, amikor felvettk a keresztnysget, illetve jobban ktdtnk a nyugati kultrhoz, ezek az elemek termszetesen vegyltek, de azt lehet mondani, hogy valjban egy keleti alapokrl ptkez trsadalom a mink" - hangoztatta.
Szavai szerint, "ami nagyon rdekes, az a vrszerzds, amit nagyon sokan vitattak Anonymusnl, hogy valban ltezett-e. Tbb jogtrtnsz arra a kvetkeztetsre jutott, hogy ez volt a magyar llamalaptsi aktus, s nemcsak a magyaroknl, hanem az egsz eurzsiai trsgben ez ltez gyakorlat volt."
Obrusnszky Borbla legutbb 2006-ban jrt szak-Knban, ahol egyebek kzt elltogatott Tongwangcheng-be (Tungvangcseng), azaz "Fehrvrra", a hunok egykorvolt fvrosba. "Egykoron szak-Kna a hun birodalom rszt kpezte, ezrt k ellenriztk az eurzsiai kereskedelmi tvonalat, a Selyemutat. Majd msfl vtizede folynak satsok amerikai, francia, koreai, nmet rgszek rszvtelvel szak-Kna tbb tartomnyban, Mongliban, Oroszorszgban, ahol nagyon sok hun sr, lelet kerlt el" - magyarzta.
Ismertetse szerint "Fehrvrt" a forrsok szerint 413 s 419 kztt szzezer ember ptette. A vrost krlvev falak 16-30 mter vastagsgak voltak, ngy sarkban rtornyok vigyztak a biztonsgra. A falakon bell mig pen maradt lakpletek tallhatk, amelyek j mutatjk, hogy hogyan ltek egykor a letelepedett hunok.
A telepls szaki rszn, a palota-negyed mellett egy bels s kls negyed tallhat. A belsben kormnyzati hivatalok helyezkedtek el, tovbb ez volt a tisztviselk s az uralkodi nemzetsg lakhelye. A kznp a klvrosban lakott. A kls s bels negyed laksai kztt mindssze annyi klnbsg figyelhet meg, hogy utbbiak nagyobbak voltak. A hzak kzepn llt a kt, vagy tbblyuk tzhely, akrcsak a nomdok ltal hasznlt jurtban.
Obrusnszky Borbla arra is kitrt, hogy a vros fnykorban, az 5. szzadban krlbell tzezer csald (mintegy 70 ezer ember lakott itt). Ksbb a lakosok szma 2300 csaldra (tzezer fre) cskkent. A kutat meggyzdse szerint Tibet lehet a hun kutatsok j terlete. Mint rmutatott, eddig ott csak a buddhizmussal foglalkoztak, amely az i.sz. 7. szzadban terjedt el Tibetben. "Azeltt is ltek ott azonban npek s ezekkel keveset foglalkoztak. Tudjuk, hogy ltek ott hunok, ezt kellene a kutatknak tisztzni" - mondta.
|