A 2007. tavaszn Cskban tartott eladsaim anyagnak sszefoglalsa.
1. bra. A szkely "s" (sarok), "us" (s) s "nt/tn" (Ten) jelekbl sszerakott Tejt-jelkp (balra) s a Nimrd-tamga (jobbra) olyan helyzetben vannak a tusndi sziklba vsve, amikppen a Tejt s az Orion csillagkp lthat az gen
A SZKELYSG EREDETE
A szkelysg eredetrl mintegy szztven ve foly vita csupn egy mondvacsinlt lproblma, amely akkor keletkezett, amikor a finnugrizmust Haynau gazdi trnra segtettk a Magyar Tudomnyos Akadmin.
A mindenkori megszllk akaratt tkrz finnugrizmus szerint a magyar krnikkban olvashat hun trtnetet Kzai Simon mester nyugati krnikk alapjn alkotta meg, ezrt sem a hun trtnet, sem az annak rszt kpez Csaba-monda s szkely eredethagyomny nem hiteles. Az eredethagyomny sztrombolsa rdekben azt prbljk elhitetni, hogy a szkelysget az rpdhzi kirlyaink idejben teleptettk Erdlybe; valamint, hogy a szkelysg eredetileg trk nyelv segdnp lett volna, amely idvel - idegen npekkel krlvve, a magyar nyelvterlet szln - elmagyarosodott volna.
Ezeket az altmasztst nlklz elmleteket legutbb Krist Gyula fogalmazta jra ("A szkelysg eredete", Szkelyfld, 2000/4.). Mvre vlaszkppen rtam
\"A szkelysg eredete\" c. ktetemet, amely eddig kt kiadst rt meg (2001., 2004.).
A szkely krdsnek hrom lnyeges sszetevje van:
- Milyen kapcsolatban lltak a hunokkal?
- Mikor kltztek Erdlybe?
- Volt-e a magyartl eltr "eredeti" nyelvk?
A hrom krdsre a hagyomny a jl ismert vlaszt adja. Attila npe voltak (Anonymus), akik az Attila halla utn kitrt harcok miatt Csigle mezejre menekltek s attl kezdve magukat nem hunoknak, hanem szkelyeknek nevezik (Kzai). A szkelyek a legmagyarabb magyarok s Attila halla ta laknak Erdlyben. Az rpdi honfoglalskor ugyanazt a terletet kaptk meg, amelyet korbban is vlasztottak maguknak (Thrczi).
Az jabb rstrtneti felismersek s felfedezsek a hagyomnyt igazoljk. Ugyanerre az eredmnyre jutunk akkor is, ha ellenrzzk a finnugrista mesket (pldul az sgeszta hipotzist), ha megrtjk a sajt krnikinkat (pldul Csaba kirlyfi trtnett) s ha figyelembe vesszk a forrsok (a Tarih-i ngrsz s Jordanes) agyonhalgatott adatait is.
2. bra. Az snek tekintett gigr fa (Tejt) rajza egy hun szjvgen a szkely "gy" (Egy) s "us" (s) szjelekbl ll; olvasata: Egy s
Az sgeszta hipotzis tarthatatlansga
A finnugrizmus az sgeszta hipotzissel prblja meg hiteltelenteni a hagyomnyt. Azt lltjk, hogy a magyar krnikk a nyugati krnikkbl msolt (felttelezett) magyar sgesztbl alakultak ki, ezrt a magyaroknak sajt trtnetrsuk s - ebbl kvetkezleg - sajt hun hagyomnyuk nem lehetett. Szerintk a hun szrmazstudat a nhny pldnyban kszlt, latin nyelven rt s a vrosokban lncra ktve tartott krnikink hatsra terjedt volna el az eldugott szkely vlgyekben.
Az sgeszta hipotzist - termszetesen - tbb krlmny is cfolja. Pldul az, hogy a szkta kortl a magyar honfoglalsig vannak hiteles trtneti forrsaink az eldeinkkel azonosthat pusztai npek knyvtrairl, trtneti s vallsi trgy kteteirl. S nehz lenne azt hinni, hogy ppen a magyarok ne rendelkeztek volna hasonlkkal.
A szlv rst megteremt Cirill kifejezetten azt lltja a 800-as vek vgn, hogy a magyarok s az avarok a sajt rsukkal rt Szentrst hasznljk az egyhzi szertartsok sorn.
Anonymus is, akit a legkorbbi krniksunkknt emlegetnek a finnugrista szerzk, tbb vknyvet nevez meg forrsaknt akkor, amikor lmos Volgn trtn 884-es tkelst emlti. Ezek magyar vknyvek lehettek, mert az vszm egyetlen nyugati krnikban sem szerepel s mert a nyugati krnikark csak vek mltn rteslhettek a magyarok elindulsrl (ezrt is szerepel a nyugati vknyvekben ksbbi idpont a honfoglals dtumaknt). Krist Gyula maga is elismeri, hogy a liber "knyv" tbbes szmt nem tudjk magyarzni. Ez azonban nem akadlyozta meg a finnugrista szerzket a sztyeppi magyar trtnetrs letagadsban.
Az sgeszta hipotzist cfolja mg, hogy krnikinkban olyan hiteles adatok szerepelnek (pldul a perzsknak klcsnadott 20 000 lovasrl), amelyek nem szrmazhattak nyugati krnikkbl, csak a sajt hun-magyar hagyomnybl. A Tarih-i ngrszben pldul sokkal nagyobb sllyal szerepel a honfoglals eltti kor, mint az azt kvet idszak - s ez a sztyeppi eredet trtneti forrsok egykor volt bsgre utal.
3. bra. Velemri sind (tetcserp) az snek tekintett gigr fa (Tejt) rajzval; tetejn a szkely "us" (s) szjel s a hettita "isten" hieroglifa vltozata; a tusndi ligatrnak ez a legnyugatibb prhuzama; azt bizonytja, hogy ez az svallsi kpzet s jelhasznlati hagyomny tbb ezer ves s az egsz magyar nyelvterleten elterjedt volt
Csaba kirlyfi, a szabr dinasztit jelkpez hs
A hun trtnetet igazol szabrhun eredet krniks adat Csaba kirlyfi alakja s igen hossz letkora is. A magyar krnikk szerint ugyanis Csaba meglte legidsebb fia visszaindulst a Krpt-medencbe. Ezt a finnugrszok a magyar krnikk megbzhatatlansgnak bizonytkaknt emlegetik. Hiszen - mondjk - Attila fia nem rhette meg az rpdi honfoglalst.
Azonban, ha megrtjk ezt az adatot, akkor a kp egszen mskppen fest.
A Csabrl rtakat ugyanis altmasztja a bolgr hagyomny, amely szerint a Csabnak megfelel hun kirlyfi 108 vet lt. S az avarok Attila halla utn ppen 108 vvel foglaltk vissza a Krpt-medenct. Vagyis Csaba kirlyfit nem egyetlen szemlynek, hanem a fggetlen szabr dinasztit jelkpez hsnek kell tekinteni, az els visszatrs idpontja pedig nem az rpdi, hanem az avar honfoglals vvel azonos. Lnyeges, hogy a Tarih-i ngrsz szerint a visszatrk (avarok s szabrok) velk azonos nyelven beszlket talltak a Krpt-medencben.
A legels szkely csoportok nem az avarok kzl kerltek ki (mint azt nmelyik trtnsznk felttelezi), hanem mr az avarok bejvetele eltt is (kzenfekven a hun kor ta) itt ltek.
Megersti a hun trtnetet Jordanes is, aki szerint az ltala felvltva szabrnak, vagy onogurnak nevezett np (Csaba npe) egyszer mr jrt a Krpt-medencben.
Mivel a Bborbanszletett szerint a magyarok rgi neve a szabr (szavart aszfal), ezrt a bizonyts zrt rendszert alkot. Az Attila hallt kveten trgyalt klnbz npneveken (szabr, onogur, avar, szkely) a magyarsg idszakosan fggetlenedett csoportjai jelennek meg a forrsokban, akik eredetileg hunok voltak, ksbb pedig magyarok lettek.
Ha megrtjk a Csaba monda lnyegt, akkor vilgoss vlik a hun-magyar-bolgr ktfk hradsa az nll szabr dinasztia trtnetrl, amely hrads egyttal a szkely trtnetet is altmasztja.
4. bra. A szkely "us" (s), "nt/tn" (Ten) s "gy" "Egy" szjelekbl ll nlakai "Egy Usten" ligatra az istennel (snkkel) azonostott, megszemlyestett Tejt jelkpe; a tusndi ligatra kzeli prhuzama
A tusnd vrteti Tejt jelkp s Nimrd tamga
A tusndi Vrtetn (egy korakzpkori, azaz Attila halla utn hasznlt, a gepida terleteken kvl plt vr romjai kztt) fedezte fel Jnosi Csaba geolgus az 1. brn lthat Tejt-jelkpet s uralkodi tamgt (nemzetsg, vagy birtokjelet) egy sziklba vsve.
A hun korban elterjedten hasznlt tamga egy mai alrsnak, vagy pecstnek felel meg. Formai megfeleli kusn rmen, obi-ugor rajzon, a boszporuszi s a bolgr uralkodi tamgk kztt, a szilgysomlyi gepida kincs hun eredet boglrjn, valamint egy XII. szzadi magyar ezstdnron is megtallhatk. E nemzetsgjelek a Nimrddal azonostott Orion csillagkpet brzoljk, s ez egyezik a Thrczy krnika lltsval, miszerint Attila Nimrd leszrmazottjnak tekintette magt. A nemzetsgjelknt szolgl tamgk egyrtelmen jelzik a tnyleges vrsgi, vagy legalbb a vrszerzdsekkel ltrejtt kapcsolatot. Mindegyik tamga eltr a msiktl nhny rszletben, mert az uralkodk egyni jelvnyeknt szolgltak (amely azonban jelezte a csaldhoz val tartozst is). A tusndi szikln lv vltozat Attila Irnik/Hernk nev finak jelvnye is lehet, akit (az els) Csaba kirlyfival azonosthatunk.
Ez azt jelenti, hogy a tusndi Vrtet a szkelyek legels s legfontosabb erdlyi erssge lehetett Attila hallt kveten.
E kvetkeztetst megersti a tamga mellett lv gigr fa (Tejt) brzols. Ez a ligatra (jelsszevons) az svalls s a hun-magyar dinasztia legfontosabb jelkpe, amely a kirlyi hatalom gi eredett fejezi ki. Az gigr ft (Tejtat) brzol jelkpeknek sok vltozata ismert, kzs jellemzjk, hogy grafikai megfogalmazsukhoz gyakran hasznltak svallsi jelkpekbl kialakult szkely szjeleket. Az brzolsi hagyomny mintegy 4000 ves elzmnyekre megy vissza s mig l a magyar cmer ketts keresztjben, vagy a 3. brn lthat
velemri sind rajzn, valamint az errl
Szervtiusz Istvn ltal ksztett
kercaszomori emlkmben .
A Tejt jelkp a hatalom gi eredetre utal, a Nimrd tamga pedig a csaldhoz s a szemlyhez ktdik. Egyttes hasznlatuk indokolt, mert - az gi szarvasvadszat jelkszletnek elemei lvn - egyv tartoznak. Az egyik a vadszat helysznt brzolja (a Tejtat), a msik pedig a vadszt (a kirlyi dinasztia st).
Hasonl kettssg a magyar cmerben is megfigyelhet, ahol az rpdsv a csaldra, a kettskereszt pedig a hatalom gi eredetre (a Tejtra) utal. Tovbb ersti a prhuzamot, hogy az svalls szerint a vilg kzepn elkpzelt ngy szent foly a Tejtbl kapja a vizt, azaz az rpdsvok megfeleltethetk a Tejtjelkpeknek. Ebbl kvetkezen a mai magyar cmer szerkezete, jelkszlete s az ltala kifejezett vilgnzet eredeti hun hagyomnyon alapszik.
A kt tusndi jel egyttes rtelme a kvetkezkppen fogalmazhat meg: "Csaba, Isten kegyelmbl a vilg ura". Ez termszetesen csak egy megkzelt magyarzat, mert a jelkpek rtelme tbbflekppen is megfogalmazhat. Fonetikus olvasata csak rszben adhat meg, mert nem tudjuk, miknt ejtettk a szkely uralkod nevt s az gigr fa alatt lthat "sarok" jel fonetikus volta is krdses lehet. Az gig r fa olvasatbl csupn az "Isten" sz bizonyos - ez egyttal a felirat ksztinek magyar nyelvrl is tanskodik.
Ha ez a kt sziklba vsett jelkp egyids a vrral (s ez a legvalsznbb), akkor az a szkelyek korakzpkori jelenltnek rsos bizonytka.
5. bra. XII. szzadi magyar ezstdnr az Orion csillagkpet brzol Nimrd tamgval, a magyar uralkodhz hun eredettudatnak bizonytkval; a tusndi Nimrd tamga megfelelje
A szkelyek Erdlybe kltzse
A finnugrista (rpd-kori) betelepts-elmlet legnagyobb hibja, hogy semmilyen adatra nem tmaszkodhat. Krist Gyula Anonymusra hivatkozik, aki a bihari vr ellen vonul szkelyek emltsvel szerinte amellett szl, hogy 1200 krl komoly szkely teleplsnek kellett ott lenni. Anonymus azonban egy szval sem lltja, hogy helyben lak szkelyek ostromoltk volna meg Bihar vrt, st kifejezetten azt emlti, hogy elbe mentek rpd hadainak - ezrt nincs lehetsg bihari szkely telepek felttelezsre.
A szkelyek bekltzsnek egyetlen hiteles forrsa a magyar krniks hagyomny, amely ezt a hun birodalom sszeomlshoz kapcsolja.
A kirlyi Magyarorszg nhny helyn ksbb felbukkan szkely nv nem az egsz szkely npre vonatkozik, hanem kisebb csoportokra, pldul ott szolgl hatrrkre (mert a szkely sz "r" jelents foglalkozsnvknt is szolglt egykor).
Marad mg az a krds, hogy hol lehetett az a Chiglemez, amelyen a szkelyek elszr sszegylekeztek volt a krnikink szerint. A Chiglemez nevet egyesek trk eredetnek tartjk, azonban - a turkolgus Nmeth Gyula megllaptsa szerint - a trk nyelvekben a csigle, vagy csigla sz nem fordul el. Ezrt e nv trk eredeztetsrl tbb szt ejteni felesleges.
A tusndi sziklajelek fnyben sokkal valsznbbnek tartjuk Nagy Jnos 1879-ben kzlt llspontjt. Szerinte a csupn a krnikinkban szerepl Chigle sz a Csk-bl keletkezett egy tves olvasatnak ksznheten.
Ez azt jelenti, hogy a szkelyek Attila hallt kveten Cskban telepedtek le, s a Cski-medence bejratnak vdelmre ptettk a tusndi vrat. Ez a vr azt az tvonalat vdte, amely a Cski-medenct sszekttte az Olt als folysnl, a Krptoktl dlre lak hunok (Csaba kirlyfi hunjainak) terleteivel.
6. bra. Hun eredet boglr a szilgysomlyi gepida kincsbl a Nimrd tamga kt vltozatval; az Orion ve hrmas csillagzatt jellik; a vrszerzdst kt hun s gepida uralkod jelkpei lehettek; a tusndi Nimrd tamga rokonai
A szkelyek "eredeti" nyelve
A szkelyeknek nincs a magyar nyelv tbbi nyelvjrstl megklnbztethet nll nyelvjrsa s ilyennel korbban sem rendelkeztek. St, a szkelyek ltal lakott terlet olyan kisebb nyelvjrsi terletekre tagozdik, amelyek mindegyiknek van a nyugati magyar nyelvterleten megfelelje. Ez arra utal, hogy a krpt-medencei magyar nyelvterlet alapjai esetleg mg a hun korban alakulhattak ki, s a szkelyek Erdlybe vndorl csoportjai ezt a nyugatrl magukkal hozott hun-kori nyelvi mintzatot mentettk t Erdlybe Attila halla utn. Az avar s szabr beteleplk e nyelvi tarkasgot tovbb fokozhattk. A szkelyek azonban ezzel egytt is mindig magyarul beszltek, s nincs semmilyen okunk annak felttelezsre, hogy valaha is ms nyelven beszltek volna. A magyar nyelvterlet hatrn, idegen npek kztt lvn erre nem is lett volna lehetsgk.
Jellemz, hogy Krist Gyula a szkelyek el- s utvd szerepbl kvetkeztet az egykori trk nyelvkre. Taln felesleges is ezt cfolni, hiszen nyilvnval, hogy azonos nyelv npcsoportbl is lehet el- vagy htvdet szervezni. A szkelyek el- s htvd szerepe ppen annak bizonytka, hogy (korbban is itt lvn) nem vehettek rszt a levdiai vrszerzdsben, ezrt aztn rpd honfoglali csatlakozott npknt bntak velk.
7. bra. A bolgr tamgk a szilgysomlyi, a tusndi s az ezstdnron lthat tamgk rokonai, mert ugyanannak a tbb gra szakadt hun kirlyi hznak a nemzetsgjelrl van sz
A szkely hagyomny eredetisge
Ipolyi Arnold Magyar Mythologijban rktette meg azt a szokst, miszerint a szkelyek a Tejtra tekintve emlkeznek meg Csabrl s Attilrl. Ennek a rendkvli jelentsg hradsnak nem volt nagy visszhangja, mert nem rtettk. Az svallsi kpzetek s az svallsi jelkpekbl szrmaz szkely szjelek segtsgvel azonban meg lehet vilgtani.
Eleink vallsa szerint a meghalt hsk lelkei egyeslnek az gigr fval azonostott isteni sapval, annak gain lakozvn halluk utn. Ugyanitt ldglnek a szletend gyermekek lekei is. Mivel az gig r fa lthat rsze a Tejt, Ipolyi Arnold egy fennmaradt svallsi kpzetrl tjkoztat bennnket. Ez a hrads igazolja a tusndi jelkpek s prhuzamainak fenti rtelmezst. Nyilvnvalv teszi, hogy a szkelyek s a magyar kirlyi dinasztia eredethagyomnya (ideolgija s jelkszlete) hun eredet, Kzai hun trtnete pedig hiteles forrs.
A Thrczy krnikban fennmaradt, hogy Attila Nimrd leszrmazottjnak tartotta magt. Az 1. brn lthat tusndi jelkpek fnyben ez az adat is a hun eredethagyomny hiteles tredknek bizonyul. Ugyanis Nimrd s kt fia megfelel a Tejton csillagszarvast z Orion s Gemini (Ikrek) csillagkpnek (lapp s indin mtoszokban tallunk hasonl vadszokat). E csillagokbl kirakott trtnetet azonban semmifle hunfalvista okoskodssal nem lehet a nyugati krnikkbl levezetni, mert ott ilyesmirl sz sincs.
A tusndi Vrtetn azonban sziklba van vsve a Tejt (az gig r fa) rovsjelekbl ll rajza s egy hun-szkely uralkod tamgja, a hun hagyomny rsos bizonytka.
8. bra. A nikolsburgi szkely bc "tprus" (tapar us, azaz szabr s) jele szintn az gigr ft brzolja (a Patkanov ltal felsorolt szibriai helynevekben a szabr npnv tapar alakban maradt fenn)
A szkely rovsrs tansga
Fontos rvet szolgltat az
rstudomny . A hunok ismertk a ma szkely rovsrs nven szmontartott (eredetileg azonban hun, vagy szkta rsnak nevezett) nemzeti rsunkat.
Szkta s
hun trgyakon szkely bets feliratok tallhatk, kzlk egy, esetleg kett betkbl ll, valamint tbb tovbbi szjeles felirat is magyarul olvashat, vagy rtelmezhet.
A szkely rst - az akrofnia (betk kialakulsa szjelekbl) folyamatnak tansga szerint - magyarul beszl np alkotta meg, ezrt a szkely rskapcsolatok
a hunok magyar nyelvsgt s a krnikink hun trtnett igazoljk.
Beszdes bizonysga mindennek a 8. brn lthat nikolsburgi "tprus" jel is, amely az nlakai s a tusndi ligatrkhoz hasonlan az gigr ft (Tejtat) brzolja. A sokig nem rtett "tprus" hangalak tapar us "szabr s" jelentse is azokat a mtoszokat s trtneti kapcsolatokat idzi, amelyeket a fentiekben kifejtettnk s amelyek a magyar krnikk hun trtnetben is rnk maradtak.
Nincs teht okunk a forrsra nem tmaszkod, nemzet- s tudomnyellenes finnugrista elmetkolmny komolyan vtelre; mert a szkely nphagyomny, a jelkincs s a trtneti forrsok egyarnt azt bizonytjk, hogy a szkelyek a szabrhunok (Csaba hunjainak) maradkai.