KBE VSETT S FBA RT TRTNELEM
A magyarsg si rsa: az un. "rovsrs"
A magyarsg egy olyan sztesett Eurpba rkezett, amelyben csak a grgknek, a rmaiaknak (s az etruszkoknak) volt rsa. seink a Krpt-medencbe minden eurpai rsrendszertl klnbz olyan sajtos rsrendszert hoztak be, amellyel ma is 2600 ves bels-zsiai szvegeket el tudunk olvasni. Az 58 nyelvet beszl Mezzofanti bboros (1774-1849) Frankl goston cseh nyelvsznek rta 1836-ban: "A magyarok maguk sem tudjk, hogy nyelvk milyen kincset rejt magban". Sir John Bowring (1792-1872) az 1838-ban megjelent Life and Works I. ktetben pedig gy emlkezik meg nyelvnkrl: "A magyar nyelv egyetlen darabbl ll termsk, melyen az id viharai karcolst sem ejtettek… a magyar nyelv eredetisge csodlatos".
Az si magyar rs eredetrl sok nzet alakult ki; egyik sem meggyz. A trkk rsa a szsznida pehlevi rssal van legkzelebbi rokonsgban (Thomsen, Nmeth Gyula), amely felteheten szogd kzvettssel jutott el a trkkhz. Vannak (Gyrffy Dezs), akik rsunkat a mnoszi rsbl, msok (Campbell, Bakay Kornl) viszont a sumer s az egyiptomi kprsbl vezetik le mondvn, hogy a fnciaiak az egyiptomi kprsbl elssorban a mssalhangzs csoportjelekbl fejlesztettk ki a rovsrst, az els betrst. Akrmelyik kultrterletrl szrmaztatjuk is a magyar rsbelisget, kapcsolatai nem az Url-vidkre, hanem az kori magaskultrk vilgba vezetnek. Az shorezmi s "az si magyar rs" jeleinek nagyszm egyezse arrl tanskodik, hogy a magyar rs jelkszlete mr a Kr.eltti msodik vezredben "sszellt".
seink rsnak els anyaga felteheten a fa volt, reszkze pedig a vs vagy valamilyen les szerszm lehetet, mellyel a fba vstk, rttk rsukat. Nyilvnval - ahogyan errl a knai vknyvek is megemlkeznek - a hunok lgy anyagra is rtak, ezek azonban csak elenysz mennyisgben maradtak meg. Mivel a rovs nehz mestersg volt ezrt trekedtek a rvidtsekre, hogy kevs jellel sok jelentst fejezhessenek ki. A rov rvidtseit a magyar nyelv trvnyeihez igaztotta, affle "gyorsrsi" rendszerrel dolgozott. si rsunkban minden hangra - sztagra - nll jelet hasznltak, ezrt nyelvnket csak si rovsrsunkkal lehet lerni, kifejezni s gyerekeinket csak ennek szellemben lehet a magyar rst s olvasst ma is tantani. (Ma azrt van annyi dyslexis gyermek, mert az "angolszsz" mdszerrel akarjk a fiatalokat magyar nyelvre tantani.) Amikor a magyarsg ttrt a latin bets rsra, a latinban 13 hangunkra (dzs, stb.) nem volt jel, ezrt olyan nyelvezet jtt ltre, amelyet a magyar ember sohasem beszlt. Mivel jelentseb rovsfelirataink elszr Erdly terletrl kerltek el (Tszoktet, nlaka stb.), ezrt ezt az rst tvesen "szkely-magyar" rovsrsnak neveztk, holott ez az rs sem a szkelyekhez nem kthet, sem pedig rovsrs nem volt.

Az si magyar rs kutatsa
Krniksaink hagyomnya rsunkat "hun" vagy "szkta" rs nven emlegetik. Kzai Simonnl a XIII. szzadban "a szkelyek betirl" olvasunk. Klti Mrk, majd a Bcsi Krnika a XIV. szzadban azt rja, hogy "a szkelyek, akik a szkta betket mg nem felejtettk el, nem paprra rnak, hanem plckra rnak, kevs jellel sok rtelmet fejeznek ki". Bonfininl ezt olvassuk: "a szkelyeknek szktiai betik vannak", Szkely Istvn pedig 1559-ben arrl tudst, hogy "a szkelyek hunniabeli mdra szkely betkkel lnek mind e napiglan".
A sors mostohn bnt rovsemlkeinkkel, hisz Magyarorszg ghajlata s talajviszonyai nem konzervljk a ft s azon lgy anyagokat, amelyre annak idejn rtak. A termszeti erk pusztt hatst mg hatvnyozta a szndkolt megsemmists akr vallsi, akr politikai okbl. Az si magyar rs a katolikus egyhz szemben "tiltott rsnak" szmtott. Szent Istvn trvnyei kztt olvassuk: "A rgi magyar betk s vsetek, a jobbrl balra val pogny rs megszntetdjk s helybe latin betk hasznltassanak… A beadott iratok s vsetek tzzel-vassal pusztttassanak el, hogy ezek kiirtsval a pogny vallsra emlkezs, visszavgyds megszntetdjk". (A "pogny rssal rt" imaknyvek elgetse bizonytka annak, hogy az si magyar rssal nemcsak vstek, hanem rtak is). Hogy az si magyar rs a tiltsok ellenre tovbbra is hasznlatban volt, arra bizonytk Mtys kirly 1478-as vi ediktumnak 5. cikkelye, amelyben a kirly megparancsolja, hogy "a falusi brk ktelesek minden vrmegyben a rovsnyeleket lajstromokban a megye el terjeszteni".
Telegdi Jnos 1598-ban a "Rudimenta, a hunok rgi nyelvnek elemei rvid krdsekben s feleletekben sszefoglalva" cm munkjban sszefoglalja ugyan az si magyar rs szablyait, de rvidtseket s magnhangzs vonzatokat (ligatrkat) nem hasznlt, viszont azeltt soha nem ltezett magnhangzkat gyrtott s az amgy hasznosnak vlt munkjval "tnkretette" az si magyar rs szellemt. Bl Mtys 1718-ban mg btran r a "hun-szkta" rsrl, a monarchia kancellrija ltal irnytott Hunfalvy Pl pedig mr "koholmnynak" minsti az elkerlt rovsemlkeket. Nagy Gza 1890-ben "trk rsnak" nevezi si rsunkat, Fischer Kroly Antal pedig a szzadforduln a Tszoktet-i hossz rovsemlket, - amelyet a romnok eltntettek - "hun-magyar" rsnak titullja. Ettl kezdve ktfel vlt az si magyar rskutats: a monarchit, majd a bolsevik ideolgit kiszolglk elbb elhallgattatni prbltk az si rsunkkal foglalkozkat, majd annak jelentsgt lekicsinyeltk, hiszen ez azt jelentette a magyarok szmra, hogy seink magas kultrval rkeztek Eurpba. A monarchit kiszolglk ideolgijt az "akadmikusok" vettk t; Rna-Tas Andrs szerint az si magyar rs eredete tisztzatlan, szerinte az a smi rscsalddal mutat rokonsgot. Sndor Klra pedig az si magyar rst mg kutatsra mltnak sem tartja. Errl rja Bakay Kornl: "Amikor a Krpt-medencben s fleg Erdly terletn egyms utn kerlnek el rovsrsos nyelvemlkeink, az akadmikusok kidertettk, hogy csupn a trk rovsrs tvtelrl van sz, si rsunk nem is volt". A magyarok viszont gyjtttk, elolvastk s publikltk a rovsemlkeket. Pspki Nagy Pter rja, hogy "a magyar nemzeti rs esetben olyan rsrendszerrel van dolgunk, melynek 24-27 betje nll alkots". Egyre tbb munka jelent meg Nmeth Gyula, Ferenczi Gza, Vkony Gbor, Forrai Sndor s Varga Gza tollbl. Sebestyn Gyulnl olvassuk: "Az, amit a feleds s a bizonytalansg kdbl kibontakoz magyar rovsrs most az egyetemes rstrtnetnek nyjt, az epigrfia legnagyobb csodi kz tartozik. Nemzetnk a mvelt emberisg legrtkesebb kori rksgnek rszese volt, s lni is tudott vele".
Rovsemlkek a magyarok shazjbl
s tmeneti szllsaik terletrl
- A hunok rovsemlkei. A bels-zsiai hun rs-maradvnyok a Bajkl-t s a Lna-foly vidkrl, a Jenyiszeji vidkrl, a Mongol Kztrsasg terletrl, az Altaj-hegysg vidkrl, Kelet-Turkesztnbl (belertve Dunhuangot is), Kirgzia-Kazakisztn terletrl valamint Fergana, az Alaj-hegysg s szak-Toharisztn vidkrl kerlt el. Hogy az eurpai hunok ismertk az rst, arrl Priszkosz rhtor tudst, aki emlti Attila leveleit s azt, hogy megbzottjaik is feljegyzett lajstromokbl olvastk fel a rmaiakhoz szktt hunok neveit. A VI. szzadban lt Mnander Protektortl megtudjuk, hogy a biznci csszr a trk kvetektl szkta rssal rt levelet kapott, amelyet tolmcsok segtsgvel olvasott el ("miutn a kirly [Jusztinosz csszr] a tolmcsok segtsgvel a szkta rst elolvasta, szvesen bocst maga el a kvetsget").

Az els bels-zsiai rovsemlk Hszincsiangbl, a Gbi-sivatag peremvidkrl kerlt el a Kr.eltti 2000. vben, a Hszia knai dinasztia idejbl kt un. kerekszr srbl. A srokban europid szke haj emberek fekdtek varrt nadrgban, tehnbr saruval s nemezsapkval. A fatblkon tallhat - mg publiklatlan - rs a knai szakemberek szerint "tiel, illetve hun" jelleg. Abagntl 8 k m-re tetcserepeken kerltek el hun felratok a Kr. eltti 100 krli idbl. A Nojon Uula-i Dzsurmt-vlgybl; csi-festses csszk aljn voltak hun rovsfeliratok. Csoibalszan aimag terletn lev Baruun Dr helysg hun vrbl szintn tetcserepeken voltak hun rovsfeliratok. A mongol Natcogdorju Sh. Monglia klnbz terleteirl elkerlt rsok alapjn 13 olyan hsziungu rsjelet kzl, amelyek azonosak a magyar rsjelekkel.
Az si magyar rshoz igen kzel ll rs-emlkek a Hun Birodalom Altaj-vidki kzpontjbl szrmaznak: az Uruzgan kzelbl elkerlt rsos kvn a "jabuga" (jobbgy?) sz olvashat; a baktriai Tocsi-vlgyi srfeliratok ligatri olyanok, amilyenek a Krpt-medencben is elfordulnak. Kizil mellett egy manicheus falfestmnyen puha ecsettel si trk rsos szveg olvashat. A mr emltett mongliai Nojon Uulbl (Noin Ulbl) folyamatosan sok rsmaradvny kerlt el.
- A "szkta-magyar" rovsrs. A Kr. eltti V-III. szzadbl Alma-Attl 45 km-nyire a Tien-san lejtinl Isszik terletrl 45 halomsr kerlt el. Az egyik srban egy szaka (szkta) harcost talltak, akinek svegt, csizmjt llatbrzolsos aranylemezek bortottk. Az egyik ezstcsszn 26 jelet tartalmaz szveg kerlt el, amelyet a szakemberek olyan "hun rsnak" hatroztak, amelyben 14 trk jel is elfordul. A jelek kzl 7 a nagyszentmiklsi kincsen is megtallhat. A szkta-magyar rovsrshoz tartoz minden bizonnyal a Krpt-medencben kszlt balta kerlt el az itliai campagnai mezn. Ehhez hasonl leletet talltak Radocsnyban is.
- Az "trk" (trk) rsrendszer kialakulsa a Kr. eltti VIII-VII. szzadig vezethet vissza. A Kr.utni VI. szzadi Knai vknyvek bizonysga szerint "a trkk szerzds vgett fra vstek jeleket "; ez azt jelenti, hogy a trkknek a knaiakhoz hasonl rsuk nem volt, a knai forrsok "trk s hun rstechnikrl" rulkodnak. Az eddig ismert bels-zsiai rovsrsos emlkek szma ma mr 250 fltti. Az ismert s megfejtett trk rovsrsok zme a VI-VIII. szzadok kztti idre datlhat. Monglia terletrl mr hosszabb papr- vagy br alapra festett szvegek is szrmaznak.
A Horezm terletn lev Koy-Krylgan-Kala-i palotaromok terletrl cserpednyeken olyan mssalhangzs szveg olvashat, amelyen a magyar "hombr"-sz is szerepel. 658-753 kztti idbl Top-Kalbl szrmazik halotti hamvvederen tallt rs, amelyen tbbek kztt a "kangar" s a "szabir" szavak olvashatk ki. Az Altaj-Szajn vidken a legismertebb rs-maradvnyok Szulek s Morosova vrosok kzelbl kerltek ki; ezeket tbben "szkta" rovsemlkeknek tartjk. Egyik nyilaz vadsz- s szarvasjelenet szvegnek magyar megfejtse Szab rpd olvasatban: " visz, z, j e nyilad, sok tin nyilazz. Sivtson friss j, itt is". Sok rovsszveggel telert "szarvasos k" kerlt el az V. szzadbl a karaszuki s a tagji kultra terletrl. Ezek a felratok mr minden lnyeges jegykben azonosak a magyarorszgi rsemlkekkel. Az Altaj-vidki Uibatbl s Tsirkovbl szrmaz kveken a "tengri", a "gyngy", a "teremt", az "g", a "kurgn",a "trkny" szavak s a mltsgnevek ("sd", "tarkny", "tardos", "tegin") olvashatk. Az Ihe hsti felratok tartalmilag egsztik ki Tonjukuk, Kl tegin s Bilge kagn igen hossz szveg emlktblit. A Trk Knsg idejbl Monglia terletrl igen sok rs-lelhelynk van, pl. Kli csor, Ong, Tajhir, Tez, Terh, mn Gobi, Arhangaj, Bulgan, Hovd, Bat sirt, Gobi Altaj, Bajan Hongur, Arhangaj stb. A Szine uszui ujgur rovsfeliratban ott talljuk a kazr nevet "qasar" formban. Ulnbtor kzelben lev Bugat vros kzelbl tncol alakok festmnye mellet si rsszvegek kerltek el; klnsen hossz rsos szveg szrmazik a Tajhr-szikla oldalrl. Az Ar-Arkasu-hegysg egyik vlgyben lev Szudzsi-dombrl ujgur rs szrmazik, ahol mr a tamgk (sszevont csaldjegyek) is megjelennek. Mongliban 1995-ben a rovsemlkekrl sszefoglal munka jelent meg Tovuudordzsin Szandzsmitiv tollbl; a mongliai rsjelek s a magyar rsjelek kztt 13 ugyanazon formban jelenik meg.
A trk rovsfeliratok legnagyobbikt az orhoni felratok alkotjk. A keleti trkk 630-ban Elteris kagn s kormnyzja Tonjukuk vezetsvel felszabadultak a knai uralom all. Elteris 691-ben bekvetkezett halla utn, fia Bilge kagn uralkodott, kinek f tmasza ccse, Kl tegin volt. Tonjukuk halla utn 720 tjn lltottk Tonjukuk emlkoszlopt az Orhon mellkfolyja, a Tola partjn; Kl tegin 731-ben s Bilge kagn 734-ben bekvetkezett halla utn pedig a kt 2,5 mter magas emlkoszlopot ugyanott emeltek. Mindhrom emlkoszlop ngy falt felrat bortja; Tonjukukn csak trk rovsrs, Kl tegin s Bilge kagn emlkoszlopnak az egyik oldaln knai felrat is olvashat ugyanazzal a szveggel, amely a tbbi oldalon trk nyelv rssal van felvsve. E 38 bets rovsrs fejlett rendszerrl tanskodik.
V-VI. szzadbl szrmaz fra, brre s paprra rtt tohr, szogd s trk feliratokat Stein Aurl tallt Hotanban s Dunhuangban. Egyik igen rtkes darab az a trk rssal rt knyv, amely Bels-zsia hitvilgval foglalkozik - ezek a leletek is bizonytjk, hogy a trkknek "rsa" s nem "rovsrsa" volt. A Knai vknyvek 20 szien-pi nyelven rt knyvnek emlkt rzik. Ugyancsak knai feljegyzsekbl tudjuk, hogy T'o-po trk kagn 572-ben kvetei tjn buddhista szent knyveket krt a knai C'i csszrtl, amelyeket le is fordtottak a "trkk nyelvre". Ezt bizonytja az Aranyszj Szent Jnos is aki lerja, hogy "a szktk (a hunok) lefordtottk a Szentrst sajt nyelvkre".
- Levdia s Etelkz rovsos emlkei. Az elmlt vtizedekben nagy mrtkben megszaporodtak a kelet-eurpai "si magyar jelleg rst" tartalmaz rgszeti leletek, amelyeknek segtsgvel trben s idben ssze tudjuk kapcsolni a bels-zsiai s a Krpt-medencei rsleleteket. Nagy rszk nincs mg tudomnyosan publiklva. A - tbbnyire orosz - szerz e feliratokat "kazr", "beseny", "szabr" vagy "protobolgr" rsoknak hatrozza. A Kaukzus szaki lejtinl lev Karacsajevszk-i rs tmenetet kpez a bels-zsiai s a magyar szvegek kztt. "Szabir" munknak tekinthet a Talasz-vlgyi ngy oldaln telert rovsbot. Az Eliszta vrostl 15 kilomterre lev Ermen Tolga helysgbl marhakoponyn talltak rsjegyeket. Szmolenszkbl kazr rsnak hatrozott grnittmbk kerltek el. A Szarkel-i kazr erdtmny tgliba mr rvidtses szveget karcoltak bele. A Don vlgyben lev Novocserkaszbl kt rovsfeliratos cserpkulacs szrmazik; a rajta lev rovsjegyek megegyeznek a Majackoje Gorogyiscsbl (a majaki erdbl) szrmaz krtatmbbe vsett 30 rsjellel. Rovsszvegek szrmaznak a Humara-i vrbl tglkon s marhakoponykon. A Don-vidk legjelentsebb rovsemlke Dimitrijevszkbl szrmazik., ahol az rst plcikkra vstk fel. E terletrl M.I. Artamonov mg sok "kazr" s "beseny" rovsemlket gyjttt ssze.

Rovsrs-emlkek a Krpt-medencbl s szomszdsgbl
- A Tatrlakai-i si rs. Az erdlyi Tatrlakn 1961-ben N. Vlassa kolozsvri rgsz hamuval telt gdr fenekn 26 agyagszobrocskt, kt kfigurt, egy tengeri kagylbl ksztett karperecet, kt rajzos agyagtblcskt s egy "kprsos" korongot tallt. A mintegy 6500 ves korong helyi agyagbl kszlt s a jelek bekarcolsa utn kerlt kigetsre. A korongot egy fggleges s egy vzszintes tl ngy mezre osztja, minden mezben kpek lthatk. A korong 4 kpjele kzl 6 az si magyar rs jeleivel megegyezik. Megemlthet a Tatrlaktl 20 kilomterre lev Tordos, ahol Torma Zsfia 1875-ben rsos agyagkorongocskkat s cserpdarabokat tallt. A kzel 4500 vesnek hatrozott leleteken krs jelleg kprsos s zmben lineris, azaz vonal-rsos jelek tallhatk. Hasonl leletek kerltek el Balknrl Karanovban, Sitovban, Vincn s Gardiscinban. A leletekkel tbb neves kutat foglalkozott; csak annyit sikerlt megllaptani, hogy a karcolatok olyan slakossgtl vagy ide kerlt idegenektl szrmaznak, akiknek krtai-mezopotmiai kapcsolataik voltak.
- A nagyszentmiklsi aranykincs rovsfeliratai. A Torontl megyei Nagyszentmiklson 1799-ben Nk Kristf udvarn, az Aranka-patak partjn veremss kzben Vuin Nra jobbgyasszony 23 darab klnbz formj aranyednyt tallt; a leletegyttes egy frfi- s egy ni fejedelmi kszletbl ll. Gazdagsgrl "Attila kincsnek" neveztk. Elbb kereskedk vsroltk meg, majd Ferenc csszr parancsra Ausztria tette r kezt. A VIII-IX. szzadinak - msok szerint V. szzadinak - hatrozott ednyek tbb, mint a feln - a "ni kszleten" - rovsfelirat van. A leleten hromfle rovsemlk tallhat; egy grg bets grg nyelv, egy grg bets nem grg nyelv s egy trk rovsrsos felrat. A feliratok megfejtsvel sokan foglalkoztak; egyrtelm olvasatuk mig sincs. A hun, "smagyar" esetleg beseny szvegben sok magyar sz is elfordul ("anya", "Isten", "ldja", "Ilona", "kenz", "pecsenyg" stb.). Forrai Sndor szerint a 24 fle jelnek 68%-a "magyar".
- Hun s avar rovsemlkek a Krpt-medencben s krnykn. 1909-ben Ladnybenn III-V. szzadi szarmata-hunnak hatrozott srbl cserpednyeken gets eltt belekarcolt bels-zsiai rsjegyek kerltek el. A Szeged-Nagyszkss-i hun kincslelet csatjn s szjvgein ligatrs bels-zsiai rsjelek tallhatk. A Krpt-medence krnykrl hun- s avar korinak hatrozott rovsemlkek a kvetkezk: a karinthiai Gail-vlgy-i sziklkon, Enns vidkn cserepeken, Oberflachban ezstkanlon, Heidenheimben avar szjvgen, Dobrudzsban cserepeken, a romniai Avarkapun kcsgn, tovbb Konstancbl, Murfatlarbl, Madarbl, Aboba-Pliskbl s az ausztriai Negaubl stb. Sajtos helyet foglal el rovsrsos emlkeink kztt a svjci Val d'Anniviers-bl - az Anniviardok vlgybl - szrmaz rovsemlkek. E svjci vlgybe meneklt hunok (vagy kalandoz magyar) elzrva krnyezetktl szinte a mig megtartottk kultrjukat. Fischer Kroly Antal 1896-ban Zrichben megjelent knyvben kzli e vlgy lakinl mig l csaldjegyeit (tamgit), amelyek alkot beti azonosak az si magyar rs jegyeivel. Ezutn egy forgatcsoport jrt e vlgyben Kiszely Istvn vezetsvel s egy 500 ves gerendra vsett rovsszveget rktett meg, amelyet Forrai Sndor, Laczkovics Andrs, Szrnyi Levente s Szab rpd fejtettek meg. A szvegben 22 rovsjegy szerepel, ezekbl a ligatrk (rvidtsek) szma 8.
Avar kori rovsemlkek kzl jelents a VII. szzadinak hatrozott jnoshidai s alattyni ttart, a szentesi csontlemez, s a krnyei jlemez. A IX. szzadi sopronkhidai startn 3 s a battonyai avar gyrn 12 jel olvashat a kvetkez megfejtssel: "Dnes bg a kb np ura". A kzelmltban nagy publicitst nyert az 1983-ban Szarvason tallt VIII. szzadi avar ttart, amelyen 58 trk s "magyar" jel olvashat Vkony Gbor kvetkez olvasatban: "ngr dmon ellen legyen itt ez a vas. E t szrja t a dmont, t, t, aki a rosszat elvarrod. Aki elbontasz, egybeltgetsz. ngr dmon, ne egyen meg engemet, zd, emszd el t Istenem!". Ezen olvasatbl az avarok magyar nyelve nyert bizonytst.

- Kunnak hatrozott s ms rpd-kori - esetleg XIV. szzadi - rovsemlkek kerltek el Kiskunkerekegyhzrl, Deszkrl, Esztergombl, Szkesfehrvrrl, Hdmezvsrhelyrl s Mezbernyrl.
- "Magyar" s gynevezett "szkely-magyar" rs-rovsemlkek. Rgebben "szkely" rovsrsrl beszltek, mert az emlkek nagyobbrszt Erdly terletrl kerltek el, mra mr az egsz Krpt-medencbl ismernk si rsunkat bizonyt leleteket. A Krpt-medence ma ms orszghoz tartoz npei irigyelve a magyarsg si kultrjt sok rsemlket megsemmistettek (legyalultk a tszokteti sziklafeliratot, sztvertk a krmcbnyai relikvikat stb.).
I. Epigrfiai (kfelirat vagy kvset s falra vsett) nyelvemlkeink a kvetkez lelhelyekrl szrmaznak: Bodrog-Alsbbl X. szzadi agyagfvka szrmazik "fnk" olvasattal. Pcsett kbe vsett cmerpajzsot talltak 1232-bl rvidtses rendszerben a kvetkez olvasattal: "Aba szentjei vagyunk, aki Eszter, Anna, Erzsbet". Vargyas kzsg alszegi templom-maradvnyaibl szrmaz keresztelmedencn "Mihly" kezdet, mg meg nem fejtett hosszabb szveg olvashat. 1370-bl szrmazik egy kassai k "Kassai Jakab" megfejtssel. A pomzi Lugi-dlben "Szent Rkus" feliratos kvet talltak. 1400-ra teszik a szskelydlyai templomban lev 9 mter hossz s 9-22 cm magas hossz feliratot. A Szkelyderzs-i 1431-bl szrmaz gtikus ablaknylsban "Mikls kntor papatya" szveget olvashatjuk. A Hont megyei Felsszemerden az 1482-es vszm utn az pt "Krako Jnos mester" nevt ltjuk. Az erdlyi Homordkarcsonfn egy XIII. szzad vgi templom tornyn olvashatjuk: a "Homordkarcsonfalviak mind k, hun-szkely rsok" szveget; ugyaninnen rtt bets szemlynevet tartalmaz lportart szaru is kerlt el. A Kkll megyei Bonyhrl 1327-bl faragott felrsos k szrmazik. A gelencei katolikus templom 1497-bl val felirata: "Pl pap". A szkelydlyai 1400-as vek vgre keltezett reformtus templom 9 mter hossz felratnak olvasata ppgy folyamatban van, mint az aranyosszentmihlyfalvi hossz szveg. 1501-bl Cskszentmrtonbl msolatban maradt fenn a katolikus templomban tallt szveg: "rnak szletstl fogvn rnak ezertszzegy esztendbe Mtys, Jnos, Estyn Kovcs csinltak Mtysmester, Gergelymester csinltk". A dlnoki reformtus templombl 1526-bl szrmazik kt soros okkerfestkkel rt falszveg. A kilyni unitrius templomban vakolatba karcolt rovsjegyek lthatk. 1515-ben a Konstaninpolyba utaz magyar kldttsg egyik tagja, Szkely Tams az "Elcsi Hn" (Kvetek Szllsa) istlljnak egyik kls mrvnykvre hromsoros fontos trtneti esemnyt tartalmaz rst karcolt. A berekeresztri reformtus templom XVI. szzad falban hrom bevsett szveg olvashat. A XVII. szzad vgi aranyosszentmihlyi reformtus templombl is kerlt el si rs-maradvny. A rugonfalvi templom falba 1658-ban, az erdszentgyrgyi templom tornyba az 1730-as vekben s a cskszentmihlyi templom falra 1797-ben vstek si betinkkel szveget. A Csk-megyei Ditrtl 12 kilomternyire 1500 mter tengerszint fltti magassgban Tszoktetn Kmenes Antal nyolc hossz rovott szveget mentett meg az utkornak.
II. Paleogrfia (az rsok) sorba tartoz s ms (fmbe karcolt, botra s falra festett) rovsemlkek a Krpt-medencbl. Amg az egyszer emberek tovbbra is bicsakkal s vsvel a kezkben rttk-vstk a szvegeket, addig az rtelmisgiek a tollat forgatva rtk az si magyar rs, a "rovsrs" jegyeit. Ez utbbi rsok -mlkony anyaguk miatt - javarszt elvesztek. Az si rs Telegdi Jnos Rudimentja (1598) utn megvltozott, minden esetben lertk a magnhangzkat s a merev, zrt formj rsjelek a knnyed rshoz igazodva lendletesebb, kalligrafikuss vltak. Az eredeti formk torzultak; a papr mr nem knyszerttette az rt arra, hogy kevs jeggyel sok rtelmet fejezzen ki, ezrt eltntek a rvidtsek s a vonzatok - a ligatrk.

Homokmgy-Halomrl X. szzadi csontborts tegezszjon kerlt el rtt szveg. Szabadbattynbl honfoglals kori - vagy korbbi - bronz vcsaton a kvetkez szveg olvashat: "Szabolcs s k is avatjk, j lovon gy". A Kalocsa melletti Halom lelhelyrl szrmazik egy honfoglal csont tegezveret "kagnomnak" olvasattal. Esztergombl rovsrsos pecstgyr, a "Kaszs P.M." szveg olvashat. Hdmezvsrhely-Kenyeresr dlbl rovsrsos gyr szrmazik "Idis nemes kisesek, adjik Isten" szveggel. A XV. szzadi Suki Benedek kelyhn is rovsszveg olvashat. Luigi Fernando Marsigli olasz grf, hadmrnk 1690-ben egy botot tallt, "melyrl kiderlt, hogy a szkelyek nvnnepeit tartalmazza rovott betkkel rva". Marsigli nyolc lapra lemsolta a botra ngy sorban rt 150 cm hossz s 3 cm tmrj bot sszes betjt a Bolognai Egyetemi Knyvtr szmra, amely bot "a magyar rovsrs kornak egyik legfejlettebb rvidtses rsa volt" (Forrai Sndor). A naptr kezdetnek ideje az 1200-as vek vge, az 1300-as vek eleje, "a szkelyeknek a keresztny hitre val trsnek kezdete". A naptron az lland nnepek vannak feltntetve. A kirt jelek szma 671 jel, a kihagyott (rvidtett) jelek 243.
A morvaorszgi Nikolsburg-i (ma: Mikulovo-i) knyvtr egyik 1483-as snyomtatvnynak ksbb kttt bortjnak bels oldala rizte meg az a rovsrsos bct, amelyet egy deszkalaprl msoltak le. Az 1488-ra keltezett szveg 35 egyszer s 15 sszetett jelet tartalmaz s azok fltt latin bets trsai lthatk. 1516-bl szrmazik egy fa edzedny rovsszveggel; ezt az ednyt a Szkelyudvarhelyi Mzeum rzi. Az Udvarhely megyei Bgz kzsg templomban egy 1481-1530 kztti idbl szrmaz fresk alatt "Atya Istin" szveg olvashat.Telegdi Jnos 1598-ban rta rovsrsos tanknyvt, amelyre az sszes ksbbi tollal rt magyar rovsrsos szvegek alapulnak. A ktetben olvassuk: "Szkelyfldn a rovsrst mg tantjk az iskolkban…Egyedl ez az rs alkalmas a magyar nyelv lejegyzsre". Szamoskzi Istvn Rudolf csszr ellen 1604-ben ironikus verset rt In Rudolfum Caesarem cmmel, amelyben a korhol kifejezseket si rsunkkal rta le, hogy az osztrkok ne tudjk elolvasni. Ez az els rovsjegyekkel rt idegen nyelv szveg. Szamoskzi Istvn amgy a frenzei Maurenzia hercegi knyvtrban si bels-zsiai rovsrsokat tanulmnyozott.
Miskolczi Csulyk Istvn 1609-ben rovsrsos bct jegyzett le. Komromi Csipks Gyrgy emlkknyvben a kvetkez si rsos bejegyzst olvashatjuk: "Elg nnekem az Isten kegyelme, te ismrd meg magadat". Miskolczi Csulyk Gspr 1654-es szvege gy olvashat: "Lgy h mindhallig s teneked adom az letnek koronjt". Tovbbi si magyar rsemlkeink a Gyulafehrvri Kollgium sfrjnak rovsrsos borjegyzse 1655-bl, az nlaka-i unitrius templom kazetts mennyezetnek felirata: "Egy az Isten. Georgius Musnai diakon 1668" szveggel. Kjoni Jnos 1673-ban gyjttt betsorainak szvege: "Isten dicsittessk mind rkk! Amen. Naprl napra hirdettessk az neve. men". Ismerjk Szentivnyi Dniel rovsrsos bcjt 1678-bl, a "Magyar bct" 1680-bl, a kibdi lportart szar feliratt a XVII. szzadbl, a csejdi reformtus templom szemldkfjn lev szveget 1681-bl, a szokolmai fakupa szvegt a XVIII. szzad elejrl, a makfalvai rovsemlket 1624-bl, Otrokocsi Fris Ferenc rovsrst 1693-bl, a Kapossi Smuel rovs-bcjt 1700-bl, a marosvsrhelyi rovs-bct 1702-bl, Bl Myts rovsemlkeit 1715-bl, a cskrkosi Bogt-kpolna jeleit 1716-bl, a mezkeresztesi rovsrsos emlkkvet 1730-bl, Szentkirlyi Smuel betsort 1730-bl, Rettegi Ivn betsorait 1740-bl, a nagybnyai, a tordai, a kecsemti, a kikunhalasi rovsemlkeket, hiszen a Habsburg elnyoms idejben a magyarok sajt rsukkal is magyarsguk sisgt kerestk s igazoltk.
Az si magyar rs, a "magyar rovsrs" elssorban mssalhangzs rvidtsi rendszer rvn egyedlll szellemi kultrkincsnk. rsunk bels-zsiai eredet; olyan np rsa, amelyet nemcsak a vezetk, de a kznp is hasznlt. Ennek az rsnak a kialakulsa, vltozsa s terjedse a Kr.eltti VIII. szzadtl szinte a mai napig nyomon kvethet. A 21 alapbetjbl tizenhrom 2800 v alatt semmit sem vltozott; mai rsunkkal 2800 ves bels-zsiai szvegeket el tudunk olvasni. Fadrusz Jnos szobrsz rta rsunkrl 1902-ben: "A magyar rovs-rs si kultrnknak egy rsze, nemcsak emlk, de val eleven kincse a nemzetnek".
Kiszely Istvn
|