KOROND FAZEKASSÁGA
BEVEZETÉS
Korond Romániában az északi Hargita nyugati lábánál egy völgyben fekvő székely falu. Székelyföld legnagyobb központja. Éghajlata és domborzata viszonylag földművelésre kedvezőtlen ezért lakosságának csak ¼ része élt belőle, nagy részük valamilyen háziipari tevékenységből. Ezek közül is a legjelentősebb a fazekasság.
Korond szeges település: a szegek a dombtetőről a mély részek felé terjeszkednek a kertek végei a vizeknél találkoztak. A faluközpont a szegek találkozásánál jött létre.
A dombtetőn fekszik: Felszeg (módosabb fazekasok), Tómező, Tószeg (szegényebbek) és Telek
Alacsonyabb részeken: Alszeg, Dió, Ölves, Papmocsara. Régen a fazekasok alkották a falu legszegényebb rétegét. Ált. önálló katlanjuk sem volt, a katlantulajdonosok a módos nagygazdák voltak. A föld és a tulajdonjog összefonódása csak a 30-as évektől szűnt meg, ezután a fazekasok többségének már volt saját katlanja.
A korondi fazekasok kontárnak minősültek, mert céhen kívüliek voltak. Ezért az értékesítés miatt állandó összeütközésbe álltak a környező céhbeli fazekasokkal a piac miatt.
Termékeiket alacsonyabb áron voltak kénytelenek árúsítani.
Korond fazekassága a nagyválságok idején is jelentős maradt, míg minden környező központ sorvadt.
OKA: 1. A század végéig megmaradtak a használati edények készítésénél, amelyre ínséges időkben is szükség volt.
2. Amikor a szabad tűzhelyeket kiszorította a vaskályha, csökkent a főzőedények iránti igény, ezt a korondiak olcsó áraikkal, árukapcsolással – a falu határában só és várvíz árusításával (korsóval együtt) , valamint gyorsan átálltak a mázas edények készítésére.
A KORONDI FAZEKASSÁG TÖRTÉNETE 2 FŐ RÉSZRE BOMLIK.
1. Mázatlan edények kora 1893-ig (XIX sz. vége)
2. Mázas edények kora 1910-től (XX sz. elejétől)
1. Mázatlan edények időszaka – tűzálló edények – Korondon nagy mennyiségben állt rendelkezésre kövér agyag, amelyhez kvarchomokot (folyami homokot) adva papírvékony edényeket lehetett korongozni és tűzálló edényeket készíteni – a korondiak a szó szoros értelmében fazekaltak.
Mázatlan edénytípusok (főzőfazekak): a, puliszkafőző, káposztafőző, szilvás fazekak,
Tejes fazekak
B, korsók – vizes, boros, sós vizes különböző méretekben
Kantát is korsónak hívták
C, tál, tányér, mosdótál, szűrőedény, gyertyamártók, csuprok,
D, XVII sz. kályhacsempék – lapcsempék melyet csillámmal
Tettek ragyogóvá. Fából faragott formába nyomták.
Fazekak mérete: - az egység a kupa = bő 1 liter
- a legnagyobb a 2 vékás = kb. 50 liter (4 kupa = 1 ejtel bő 5 l
- 4 ejtel = 1 véka kb. 24-25 l
- kupás fazék 1,25 l, főleg tejnek használták = tejesfazék
- 1 ½ kupás 1,75 l, káposztás, szilvás
- kétkupás 2,5 l puliszkás
- négykupás 5 l nagyobb családnak = 1 ejtel
- félvékás 10-11 l = 2 ejtel
- vékás 20-22 l torra, kalákára, káposztasavanyításra
- kétvékás kb. 50 l , lakodalomra, kalákára főztek benne
- háromvékás kb75 l , legritkább fazékfajta
- félkupás fazék és csupor tejfölnek, tejnek, vizet ittak belőle
Ezek fazék sorozatok méret alapján. Minden fazék 2X akkora volt mint az előző, kivétel a másfél kupás fazekak jelentettek.
KORSÓFÉLÉK: - négykupás 5 l ált 1 fülű vízhordásra
- vékás korsó 20-22 l víz tárolására, majdnem mindig kétfülű
- kis csőrrel, néha fedeles változatban, bor forralásra is
- 2-3-4 kupás borvizes szűkszájú száján nincs rostély
- 2-3-4 kupás sósvizes , rostélyos tartalmával együtt árulták
hasonlít a jobbágykorsókhoz
VAJKÖPÜLŐK: - kupás, másfél kupás, kétkupás
Szűrőedények: - 3 lábú, lábnélküli 2 féle méretben
DÍSZÍTMÉNYEK: a korondi agyag vörösre égett és érdes felületű volt. Csak a vállára festettek fehér földfestékkel – hullámvonalat, csíkokat, rövidebb vonalat.
ÉGETÉS: égetőkatlan, nem volt tűztér, az edényekből építették meg a tűzjáratokat. Egy katlanban ált. 6-800 edényt égettek.
ÉRTÉKESÍTÉS: Mezőséget látták el, de a Kárpáton túl Moldvában és a Havasalföldön is keresett volt a korondi edény. Egy szekérre ált. egy katlannyi edényt tettek fel. Vagy a fazekasok v. a szekeresek árulták.
MÁZAS EDÉNYEK KORA
XIX sz. vége, XX sz. eleje tűzállóagyag gödrök kimerültek. Gazdasági fellendülés hatására mázas edények iránti igény megnövekedése, korondiak gyorsan reagáltak. A módosabbak mázas edény üzemet alapítottak, vele párhuzamosan tovább élt a háziipari fazekasság is.
Mázas edény alapanyaga: a falu határában talált palaagyag.
MÁZAS EDÉNY MEGHONOSÍTÓI ÉS A KÉTFÉLE STÍLUSIRÁNYZATOK HATÁSA
1. 1892-ben az iparkamara által Székelyudvarhelyen létesített………… szakiskolán tanult korondi mesterek ( András József, Katona Ferenc, Lőrinc M. András, Balázs György, Demeter K Zsigmond és Fülöp Dezső) üzemi dolgozók lettek. Valószínű magukkal hozták az otthoni ízlést és tudást.
2. Tordai munkák hatása tükröződik a kék-fehér korondi stílusban.
3. Mezőtúri műhelyben dolgozó korondi mesterek magukkal hozták a mezőtúri stílust és Badér Balázs szecessziós népies stílusát. Az ő kezük nyomán azonban a mezőtúri ecsetes díszítés elmerevedett. Ez tükröződik a pomána edények …… rózsáin és bútorfestésre emlékeztető bimbókon. Ez a korondin belül is önálló stílust képviselt a kék, zöld, piros szín alkalmazásával.
4. A pomána edény stílusára elsősorban a románság igénye hatott – feltűnően nagy virágok és élénk színek jellemzik.
5. A székely parasztság számára készült edények díszítése kissé emlékeztet a pomána edények díszítésére, de színezésük visszafogottabb, mely hatással volt rájuk a környező falvak mázas kerámiája. Ez alkotja a korondin belül a 3. Stílust, melyen a kéken kívül a barna, a sárga és a zöld színek dominálnak. A virágokat ált. 5 ujjuk begyével festették. Közben a díszítés elveszítette régi értelmét mechanikussá, túlzóvá vált. A 40-es évekre a korondi kerámia népies, de nem népi.
POMÁNA = a Kárpátokon túli falvak és városok román lakosságának halott kultusza. Halottaknak étel, ital áldozat, annyi tál, búza, kása és mellé annyi kancsó bor ahány élő rokon van a halottnak. Étel-ital elfogyasztása után összetörik a pománé tálakat és kancsókat.
|