hunhagyomany

 

A magyarok bejvetele(mozgkp)

A Szkely Nemzet trtnete s alkotmnya(1927)

Emese lma Enciklopdia Humana

Cski Szkely Mzeum

Kultrlis Enciklopdia

 

 



Megoszts


Tbb ilyen zene keresse itt: Nyers Csaba s a tarsolyosok





Szavazs
A hagyomnyrzsrl
Szerinted szksges a mai vilgban a hagyomnyrzssel foglalkozni?

igen,fontosak a gykereink
igen,mert a mltunk nlkl jvnk sincs
nem,mr senkit sem rdekel
nem foglalkozom ilyesmivel
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szmll
Induls: 2008-10-03
 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

A korondi fazekassg trtnete:



Korondon a fazekassgnak si hagyomnyai vannak, sokan Eurpa egyik legjelentsebb fazekas kzpontjnak tartjk. A fazekassg a kzpkortl ntt ipargg.
Az els rsos adat a fazekassgrl 1613-bl szrmazik, amikor az udvarhelyi fazekas ch kontrkodssal vdolja a korondiakat. Az udvarhelyi mesterembereket rendelet vdet, gy Korond szorult helyzetbe kerlt. I. Rkczi Gyrgy 1643-ban, majd Apafi Mihly 1682-ben rendelettel oltalmazza a szkelyudvarhelyi fazekassg termkeit, a korondi s Korond krnyki falvak fazekasainak n. „kontrtermkei” ellen. Az eladsi tilalmat azonban a korondiak folyamatosan megszegtk. A vrs mztalan ednyek mellett a „cserepesek” klyhacsempket is lltottak el. Korondon a legrgebbi, vszmmal elltott csempe 1667-bol szrmazik. A mztalan, olcs cserpednyekkel a korondiak Csk kivtelvel, az egsz Szkelyfldet s a szsz megyket is ellttk.
1750-ben grf Gyulaffy Lszl, Erdly udvari kancellrja, korondi birtokos biztostja a korondi fazekasoknak, hogy vente 4 vsrt tarthassanak Korondon, ahol szabadon rusthatjk termkeiket.
1820-ban korondon mr tven fazekas dolgozott. A XIX. szzad vgn megjelennek az olcs mzas ednyek. 1893-ban Szkelyudvarhelyen ko-s agyagipari szakiskola nylik, ahol tbb korondi is tanul. A mzasedny gyrtsnak technolgija viszonylag rvid ido alatt egsz Korondon is elterjedt. A fazekasok szma 1893-ban mr 367-re emelkedett.
A korondiak a mz nlkli ednyeknek is sokfle vltozatt ksztettk, melyek jl bevlt fozoednyek voltak az akkori cserepes tzhelyeken. Nhny ezek kzl: puliszkafz fazk, kposztafoz fazk, tejfz edny, de ksztettek sarval kandrokat, szilvazes ednyeket, kalkk, lakodalmak, torok alkalmra vks ednyeket.
A cserepes tzhelyek csempit tbb helyen is ksztettk a vidken: Atyha, Korispatak, Etd, Ksmd, Szolokma, Makfalva stb. Az erre vonatkoz bizonytk az 1667-es vszmot viseli magn. Pll Lajos fest-klt pedig egy „Nemes Monos de Korond 1767” felirat szp broktmints csempt tallt. Ugyancsak szp rgi csempket riz Jzsa Jnos fazekas.
Korondon a fazekasok mindig nagy szmban ltek. Szmuk az vek folyamn ltalban 100-400 kztt vltozott. Ma 600 krl van az ipari engedllyel rendelkez fazekasok szma. A legtbb mester a falu Tszegnek nevezett rszn lt si idktl fogva. A tbbsgkben gazdlkod felszegiek „kurtaharisnysoknak” gnyoltk rgebb ket, mivel a korong hajtstl elkopott-kifoszlott a szkelyharisnyjuk szrnak az als rsze.
Az a tny, hogy 1613-ban egy udvarhelyi fazekas ch kontrkodssal vdolta a korondiakat, bizonytja, hogy a korondi fazekasok mr akkor komoly vetlytrsknt jelentkeztek. Idvel az 1750-ben Gyulaffy Lszl ltal biztostott ngy vmmentes vsr lehetosge is kevsnek bizonyult, gy nagyobb piacra volt szksg. A XIX. szzad kzepre mr a korondi fazekasok termkei Erdly szerte ismertt vltak. Az rustsi utakat „szekeressgnek” neveztk. Leggyakrabban Marosvsrhely vidkt s a Mezosg falvait ltogattk meg. A biztosabb vsrok vgett tvolabbi vidkekig is elmerszkedtek, egszen a Mezosg peremig. Ezek az rustsi utak, azonban nem voltak veszlytelenek. tjaikra ltalban egy katlan fazekat (600-1000 db) vittek. Az ednyek ra ktszer tltve kukoricval volt abban az idoben. Knos, nehz munka volt mind az edny ksztse, getse, mind pedig az rtkestse. Ezrt a falu szegnyebb rtegt ppen a fazkiparral foglalkozk alkottk.
Az 1820-ban egsz Erdly szerte megejtett rbri sszers alkalmval 50 fazekast jegyeztek fel Korondon.
A XIX. szd. Kzeptl a korondi fazekassg szmra j piacokat jelentettek a Krptokon tli falvak, vrosok, melyek valsggal felvirgoztattk ezt az ipargat. Ezt az velst a Romnia s Ausztria- Magyarorszg kztt kibontakozott tves „vmhbor” szaktotta meg. Tovbb az is fokozta sz rtkestsi vlsgot, hogy csappant a kereslet a kzelebbi terleteken is a mztalan fazekak irnt. Ekkor kvetkezett be az els fazekas „emigrls”. Tizenht mester vndorolt t Korondrl s ms Udvarhely megyei teleplsekrl az akkori Romnia terletre a jobb meglhetosg remnyben.
A Marosvsrhelyi Kereskedelmi s Iparkamara fontos adatokat szolgltat jelentseiben a szzadvg korondi fazekassgval kapcsolatban. Ezekbl nyomon kvethet, hogy miknt tnt el lassan a korondi mztalan kermia s foglalta el a helyt a keresettebb mzas edny. Szinte vrl- vre kimutathat, hogy miknt sztnztk az akkori kereskedelmi minisztrium kpviseli, a mzas ednyek ksztsnek meghonostst. Az ttrst a visszaesett ednyrak is srgettk. Mg 1886 eltt 100 db edny ra legalbb 3 forint volt, addig a vmhbort kveten mindssze 1,70 forintot kaptak rte.

A Marosvsrhelyi Kereskedelmi s Iparkamara igyekezete eredmnyeknt a kereskedelmi miniszter nyolc hnapos tanfolyamot szervezett a mzas fazekassg elterjesztse rdekben, st n. „vndortant” is tevkenykedett, aki hzrl hzra jrva tantgatta az embereket az j technolgira. A lakssg azonban idegenkedett a kezdemnyezstl.
A kermiavlsg ellenre Korondon nem cskkent a mesterek szma. Mialatt Ksmdn s Szolokmban alig tevkenykedett 7-8 fazekas- s nemsokra ezek is felhagytak vele- addig Korondon az 1893-as jelents szerint mg mindig 145-en uztk ezt az osi mestersget. A korondi vllalkoz kedvueknek segtsgkre volt a szkelyudvarhelyi K- s agyagipari szakiskola ltrejtte is.
Az 1900-as vek elejn Szkelyudvarhely vrmegye eroteljes iparfejlesztsi akcit indtvnyozott. Textil, k, s agyagipari ltestmnyeket krtek a Svidk szmra.
Az Iparfejleszt Bizottsg a kereskedelmi minisztriumhoz cmzett Memorandumban beszmolt a korondi lehetosgekrl: „Bizottsgunk hiszi, hogy nhny v alatt, elsosorban Korondon olyan iparfejlesztsi akcit kezdemnyez, mely ltal szzak s ezrek fognak eurpai verseny – agyagiparos mksztmnyeket elolltani.”(Udvarhelyi Hrad, 1907)

A XIX szzad utols vtizedben pratlan fejlodsnek indult a korondi frd is, amelynek akkori tulajdonosa Gspr Gyula egy kis mzasednygyrt muhelyt ltestett. Ebbe az zembe hozta mesternek Korispatakrl Katona Jnost s egy nmet festot. Az zembe tbb korondi is dolgozott, gy egyre tbben kezdtk elsajttani az j gyrtsi folyamatot. 1909-ben a Kereskedelmi s Iparkamara jelenthette, hogy Korondon elterjedt a mzasedny ksztse. A mzas kermia trhdtsa a korondi fazekassg addig nem tapasztalt fellendlst jelentette. 1913-ban mr ennek alapjn vrosi rangot krtek a nagykzsgnek.
Azt, hogy a modernebb gyrtmnyok ma mr magasabb szinten llnak, ksznhet Filep Dezsonek, akitol a fazekasok eltanultk a mvszi kivitelt, s igen szp eredmnyeket rtek el. Ok azok s akik ma a legelokelobb szalonokba beillo vzkat gyrtjk. Ezek a vzk nemcsak a „kznsges korondi fazk” vgnapjait jelentettk, hanem a rgi rtelembe vett fazekassg megsznst is. Korondon a fejlods tovbb folytatdott. A kt vilghbor kzti peridus jabb lendletet adott a fazekassgnak.
A romn nprajzosok mr a hszas vek vgen „felfedeztk” Korondot. Mac Constantinescu a fogarasfldi Dragus-i kermit a korondival hasonltotta ssze. Az akkori faluban 200 egyni fazekasmhelyt tallt.
A korondiak sikerrel vettk fel a versenyt a kermiaipar toks vllalkozsaival is. Foleg Muntnia s Moldva falvait kezdtk elrasztani vltozatos, tarka fests cserpednyeikkel, jtkokkal s dsztrgyakkal.
A Tompa fivrek tordai kermiagyrnak mintjra 1929-ben megalakult elbb a Bertalan ron, majd a Katona Sndor tulajdonban lv „fazkgyr”. 1936-ban alakult meg a Patria nevu j gyr, ahov idegenbl hozott fazekasokat neveztek ki muhelyvezetonek. Ez a vllalkozs hamarosan megsznt. A Bertalan ron kermiagyrba egyre tbb szakiskolt vgzett fazekast hoztak, nemcsak Udvarhelyrol, hanem Tordrl is.

Korond a kt vilghbor kztt a fazekas kzpontok „srkovcsainak” befut helyv vlt. A kermia az egyik legkifizetdbb zletnek bizonyult. Az 1930-as vek vgn Bertalan ron a tordai Pitvartl a Tompa fivrekhez hasonl modelleket kapott. Korondon is egyre jobban a elterjedtek a „npies”, „magyaros” mintk. Ebbol nemcsak a Pitvarnak szlltottak, hanem Nmetorszgba is. Az zemek rvn a magn fazekasoknl is elterjedtek a gipszformk (modellek). A negyvenes vekben Bertalan s Katona zeme mellett kt kisebb muhely is mkdtt. Az egyes muhelyekben mindent elkvettek a muhelytitkok megorzsrt.
Idokzben Korondra mukedvelo festnt, Bor Mrit hvtk Kolozsvrrl, aki szp virgvza dsztsket s modelleket ksztett, s bevezette az antilopos vzk ksztst. A nagyvradi Molnr Judit, Bor Mria utn 1945-ig tevkenykedett Korondon.
Tfalvi Zoltn szerint ez a korszak piaca az „eklektikus ednyeket, giccses emlktrgyakat, talpas vzkat, s hmzsekbol tvett festett vagy szaruzott dsztmnyeket ignyelte.” (Tfalvi Zoltn: A korondi fazekassg)

A korondi fazekasokra a Krptokon tli ednygyrtk is felfigyeltek, nemcsak a vsrlk s a nprajzosok.
A II. vilghbor veiben a korondi fazekasok nyugat fel is messze „elonyomultak”, egszen Ausztria hatrig. A bcsi dnts utn dr. Szepesi Mihly miniszteri tancsos az n. „ri” zlst kielgto fazekasokat szvetkezetbe szervezte, s termkeiket az egsz orszg terletn rustotta. Tbben dolgoztak is az anyaorszg klnbz teleplsein, mint fazekasok, ezek hazatrve meghonostottk az ellesett szecesszis utnzat, npies, magyaros stlust.
A sokfle hats s a piacok megorzsrt tett erofesztsek a tulajdonkppeni npi fazekassg vgt is jelentettk. Tfalvi Zoltn gy r errl: „ Korondon a szigor rtelembe vett npmuvszet is megszunt s talakult gicsekkel tarktott npi iparmvszett.”(Tfalvi Zoltn: A korondi fazekassg)
A korondiak vrl vre tbb termket szlltottak a Krptokon tli terletekre. Kezdetben szekerekkel, ksobb teherautkkal fuvaroztk az rut.

1949-1950 kztt llamostottk Bertalan s Katona Sndor zemeket, s a magniparosok helyzete is nehezebb lett. A hatvanas vektol a kzkzben lev gyrak termksklja kibovlt. Elkezdodtt a virgvzk, falitnyrok, s ms dsztrgyak sorozatgyrtsa. 1962-ben az zemekben elkezdik gyrtani a fekete kermit. Azuta magntermelok is foglalkoznak vele.
A turistaforgalom fellendlse fokozta a keresletet is. A lelemnyes korondi ember pedig igyekezett kielggteni minden szksgletet, sokszor ppen az igazi rtkek flldozsa rn. gy hdtott teret a giccses dukk-dszts is.

1974-ben j, modern, korszeru kermiagyrat ltestettek Korondon. Az 1972/73-as tanvben a szkelyudvarhelyi szakiskola vezetosge tanulkat toborzott kermia szakra, s ezt az osztlyt kihelyeztk Korondra a helyi elmleti kzpiskola pletbe. Az itt vgzett dikok a korondi kermiazembe szakmunksknt lltak munkba.
Az 1989-es fordulat vltozst hozott a korondi zem letben is. A gyrat a Vestra nven rszvnytrsasgg alaktottk, a munksltszmot, s a termelst lecskkentettk. Az inflcinak, s a vezeti rdektelensgnek ksznhetoen a megtermelt javaknak nehezen kerlt felvev piac, s a kilencvenes vek kzepre le is llt a termels.
Szerencsre a kermiazem lellsa nem jelentette a korondi fazekassg hallt. Br rks prharc folyt az zemi termels, s a magntermels kztt, mgis sztnz hatsa volt. Ami mr kt vtizede sztnz mrct llt rendezvny a korondi fazekasok szmra az az rcsi kermiavsr. Az vrol vre megrendezett kermiavsr ltal Korond npi mestersge, a fazekassg, a kzszemllet trgyv vlt. A rsztvevo fazekasok hozzllsnak ksznhetoen a rendezvny vrol vre jobban betlttte tmegnevelo szerept.

A kermiatermkek hre messze tlnott az vek folyamn Eurpa hatrn. A magntermelok-most mr csak rluk beszlhetnk- az t kontinens majdnem minden orszgba eljuttatjk (klnsen 1989 utn) termkeiket, de az 1962-1989 kztt virgz zemi termels is sok orszgot meghdtott.

A fobb importlk: Algria, Anglia, Ausztria, A.E.., Ausztrlia, Belgium, Bulgria, Ciprus, Csehszlovkia, Dnia, Franciaorszg, Hollandia, Izland, Izrael, Japn, Jugoszlvia, Kanri-szigetek, Kanada, Lbia, Lengyelorszg, Magyarorszg, Mexik, Nmetorszg, Norvgia, Olaszorszg, Panama, Spanyolorszg, Svjc, Svdorszg, Szovjetni, j-Zland.

A korondi fazekassg trtnelmt, mltjt vgigkvetve, mltn nevezhetjk a teleplst, az erdlyi fazekassg, s a npmvszet legnagyobb kzpontjnak. Ezt bizonytja az a tny is, hogy szmtalan Maros, Hargita s Kovszna megyei szkely npi fazekas kzpont kzl ma csak a korondi mukdik. Termszetesen ennek megfelelen megnvekedett a „korondi” kermia irnt rdekldk tbora, s emellett a fazekasoknak igazodniuk kellett a vltozatosabb ignyekhez is.
Korond nagy rdeme, hogy az erdlyi fazekas kzpontok lass hanyatlsval s fokozatos megszunsvel is ki tudta elgteni a ksbbiekben jelentkez fokozd ignyeket, s ezeket letbe is tudta tartani.

forrs: http://forraspanzio.extra.hu

http://mimagyar.hu
Hr-Plusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
 


free counters

Google PageRank
 

 

 

 


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros