hunhagyomany

 

A magyarok bejvetele(mozgkp)

A Szkely Nemzet trtnete s alkotmnya(1927)

Emese lma Enciklopdia Humana

Cski Szkely Mzeum

Kultrlis Enciklopdia

 

 



Megoszts


Tbb ilyen zene keresse itt: Nyers Csaba s a tarsolyosok





Szavazs
A hagyomnyrzsrl
Szerinted szksges a mai vilgban a hagyomnyrzssel foglalkozni?

igen,fontosak a gykereink
igen,mert a mltunk nlkl jvnk sincs
nem,mr senkit sem rdekel
nem foglalkozom ilyesmivel
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szmll
Induls: 2008-10-03
 

 

 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 

1. A hunok s a hun korszak

Hunok Eredetkrl a 18. szzad ta vita folyik. Az alapproblma: azonosak-e vagy sem a knai forrsokban hiung-nu vagy hsiung-nu nven szerepl trzsekkel, akikkel a Knai Birodalom a Kr. e. 4.–Kr. e. 1. szzad kztt kemny harcokat vvott, s akik ellen a Nagy Falat emeltk. Nevk s trtnetk – szr s szogd forrsok segtsgvel – a tbb mint kt vszzados hitus ellenre is sszekapcsolhatnak ltszik az eurpai hunokval. Azonossgukat azonban mindeddig nem igazolta a nyelvszet (a hiung-nu nyelv mindmig ismeretlen, s az eurpai hunok nyelvre is csak kvetkeztetni lehet), s csak kzvetve vilgtja meg a rgszet (a Kr. u. 4. szzadinl korbbi hun lelet nem ismert Kzp-zsibl sem) s az antropolgia (mongoloid tpusok ugyan nem ritkk az eurpai hunok krben, de nem is ltalnosak, ugyanakkor nem jelenthetnek mongol nyelvsget) is. A hunok jellemz rgszeti ismrvei: a csontlemezekkel merevtett aszimmetrikus j a hroml vas nylcscsokkal, a hossz kard, a harciks, a nomd v, a magas kpkkal elltott nyereg ugyanis az eurzsiai steppken vgbement ltalnos fejlds eredmnyei, a legsajtosabb hun emlkek, a rz ldozati stk is csupn ntsi technikjukkal gykereznek a knai bronzmvessgben.

Legalbb ennyire ellentmondsos trtnelmi jelentsgk megtlse, amelyet a legjabbkori politikai gondolkozs is eltorztott. A modern nyugati iskolai oktats Ammianus Marcellinus „klasszikus” jellemzst tantja rluk, holott a Rmban l s r kivl trtnetr csak hrbl ismerte a hunokat. Jellemzskre – a kor szoksa szerint – az antik geogrfia s etnogrfia vezredes hiedelmeit (Herodotos, Strabon, Pompeius Trogus, Iustinus elkpzelseit „a szkta nomdokrl”) kttte mvszi csokorba, s egy olyan paleolit szinten ll hordt trt olvasi el, amely kptelen lett volna egy npek fltti birodalmat kipteni, akr egyetlen hadjratot is megnyerni. Az ammianusi kp nem egyeztethet ssze a 395-tl kezdve rendszeresen feljegyzett tnyleges esemnyekkel, s les ellenttben ll a keletrmai Priskos mvvel, aki a hunokat s Attilt sajt orszgukban tett ltogatsa utn rta le. Grg nyelv mve azonban nem vlt a Nyugat kzkincsv – Magyarorszgon is kevss (s fleg szpirodalmi tdolgozsokbl) ismert, kivve azokat a rszleteket, amelyeket egy vszzaddal a hunok letnse utn Jordanes latinul mertett belle. A magyar hun legenda – a 13. szzadi Kzai Simon irodalmi alkotsa – mg az utbbibl is alig mertett, az Attila nven kvl nincs sok kze a hunok valsgos trtnethez.

A 370-es vekben a Volgn tkel hunok sztvertk s sztkergettk az alnokat, s ezzel vget vetettek az irni npek vezredes steppei uralmnak. Aln segdcsapatokkal megersdve levertk Hermanarik osztrogt birodalmt – az osztrogtoknak csak kisebb csoportja tudott rmai terletre meneklni. 376 kora szn a Dnyeszternl sztszrtk Athanarik vizigt hadait, tbbsgk keletrmai terletre meneklt. Maguk a hunok gyzelmeik utn kt vtizedig a Fekete-tenger szaki partjait krllel birodalmuk kiptsvel foglalkoztak, csak a 395. vi rmai polgrhbor idejn indtanak tjkozd hadjratokat a Kaukzuson s az Al-Dunn t a Rmai Birodalom mindkt felbe. Vratlan feltnsk risi pnikot vltott ki. Keleten ekkor keletkeznek a vadsgukrl szl rmtrtnetek, a Balknon pedig I. Alarik vizigtjai tmadsuk nyomn vonulnak le Hellasba. 400-ban a mai Havasalfldre benyomul, Uldin vezette hun seregben a rmaiak nem remlt szvetsgesre tallnak, bartsgbl (a gt Gaina ellen) vagy fizetsgrt (az Itlit tmad I. Alarik, majd Radagaisus gtjai ellen) segtik mindkt rmai llamot. 402–406 kztt egy csak kvetkezmnyeibl s rgszeti leletekbl ismert hun tmads meneklsre knyszerti a Visztula–Odera-vidkrl a vandlok Siling-gt, az utbbiak a vandlok Krpt-medencei Hasding-gval s hozzjuk csatlakoz kvd/szvbekkel egytt 407. janur 1-n elrasztjk Gallit, 409-ben pedig elrik Hispanit.

408 nyarn, Arcadius csszr hallhrre a hunok megszaktjk barti kapcsolataikat a keletrmaiakkal, Uldin serege s segdcsapatai leromboljk az Al-Duna szaki partjn fekv ellenerdket, majd a folyn tkelve birtokukba veszik Castra Martis erdjt (Kula [Bulgria]). A tovbbiakban kedveztlenl alakul keletrmai hbor akadlyozza meg Uldint abban, hogy megsegtse a barti nyugatrmai csszrt, Honoriust I. Alarik ellen. Az els keletrmai hbor 412-ben bkvel r vget, amelyet a konstantinpolyiak a Don torkolata kzelben ktnek Karaton hun nagykirllyal.

A hunok 422-ben tmadjk meg jbl a keletrmai Thracit, rviddel ezutn, 424 krl Ruga nagykirly tteszi a Hun Birodalom szkhelyt a Tisztl keletre es sksgra. Mr onnan tmogatja nagy sereggel az j nyugatrmai csszrt, Iohannes „usurpator”-t, de megksve, csupn a hunok egykori tszt s bartjt, Aetiust sikerl hatalmon tartania. Aetius zsoldjba fogadott hun segdcsapatokkal 426-ban felmenti a vizigtoktl ostromolt Arelate/Arles-t, s a kvetkez vekben is sikerrel folytatja a galliai rmai uralom helyrelltst.

A Rmai Birodalmat azok a npek kezdtk el dlni, rabolni, majd nyugati felbl hatalmas darabokat kiszaktani (Dlnyugat-Gallia, Hispania rszei, szak-Afrika), akik a hunok ell menekltek nyugatra (vizigtok, vandlok, szvbek, alnok, burgundok); a hunok vilgtrtnelmi szerepe ennek az els nagy npvndorlsnak az elidzse volt. A Hun Birodalom eurpai kialakulsa utn mr egyetlen np sem volt kpes kiszakadni a hun ktelkbl, a kt rmai birodalom-fl msodik elznlsre csak a hunok buksa utn kerlt sor. 425–440 kztt „az utols rmai”, Aetius ppensggel hun bartai fegyvereire tmaszkodva vetette vissza a galliai vrosokat ostroml vizigtokat, zte ki szak-Gallibl, Raetibl, Noricumbl a germn tmadkat. Hun szvetsgeseivel regulztatja meg 437-ben a vormaciai (Worms) burgundokat, e vszterhes hun tmads emlkbl sarjad majd a Nibelung-nek. A Hun Birodalom bartsga s segtsge vtizedekkel meghosszabbtotta a hallosan beteg Nyugatrmai Birodalom agnijt, a frankok, alamannok, szvbek csak a hunok buksa utn kezdtk megszllni a Rajnn s Dunn tli tartomnyokat.

A hun segtsgnek azonban ra volt. Amikor Aetiust 433-ban tmenetileg megbuktatjk, knytelen volt az akkor mg rmai Pannonia tartomnyokon t a hunokhoz meneklni. Ruga msodszorra is hatalomra segti (434). Hlbl a Rma vrosban kttt szerzdsben Aetius a nyugatrmai kormnyzat nevben tengedi hun bartainak Pannonia Prima s Valeria tartomnyokat. Ezzel egy idben a hunok jabb tmadst indtanak a Keletrmai Birodalom ellen, amely azonban Ruga halla miatt flbeszakad. A bkt 435-ben a Duna szaki partjn Castra Constantia erdjnl (Margus – ma Orasje – vrosval szemben a Temeskzben) ktik meg. A keletrmaiak knytelenek elfogadni az j nagykirly, Bleda (434–445) s ccse, Attila bkedikttumt, amely slyos terheket r rjuk. A vandlok Szicila elleni, a perzsk Kelet elleni tmadst kihasznlva 440/41-ben Bleda a bkt flredobva sorra megostromolja s elfoglalja Moesia Prima (a mai szak-Szerbia) vrosait, majd dlkeletrl, a Szvn t megtmadja a 427 ta keletrmai Pannonia Secundt s ostrommal beveszi Sirmiumot (ma Sremska Mitrovica). 441/42-ben beavatkoznak a hborba az Attila vezette keleti hun hadak is. Ratiaria (Arcar [Bulgria]) bevtele utn az egyeslt hun erk elfoglaljk Naissust (Nis), Serdict (Szfia), Philippopolist (Plovdiv) s kijutnak a Mrvny-tengerig, ahol a thraciai Chersonesos flszigeten megverik Aspar keletrmai seregt. Konstantinpoly knytelen bkt krni. A megktje nyomn elnevezett „Anatolius els bkje” (443) valsgos aranyfolyamot indt el a Hun Birodalomba, egy sszegben 6000 font „krptlst” s vi 2100 font tributumot.

A 445-ben puccsal hatalomra kerl s a Tisza-vidki kzponti orduba (fejedelmi szkhely) tkltz, harcias Attila kezdettl hbors fenyegetst jelentett mindkt birodalom szmra. A rgi szvetsges, a ravennai kormnyzat, Savia provincia tengedsvel, a magister militum (fvezr) cmmel s a vele jr jvedelemmel igyekszik tmadkedvt mrskelni, Attila Nyugat elleni kszldst ennek ellenre csak a 447. januri konstantinpolyi fldrengs hre fordtja a rgi irnyba. Hadait – immron a szvetsgess emelt germnok seregeit is – rzdtja a Balknra. Noha puszttson kvl egyetlen hadicljt sem rte el, 450 elejig megszllva tartja Dacia Ripensist s Moesia Primt, a dli hatr Naissosnl volt. A megszllt terleteket lakatlan hatrznv akarta tenni. Az ezzel kapcsolatos kvetjrsok egyike sorn jrt Attila udvarban 449 szn a panioni Priskos, akinek a nagykirly, orduja s a hun viszonyok lesszem lerst ksznhetjk. A 450 tavaszn megkttt „Anatolius msodik bkjben” Attila vgl is lemondott a hdtsrl s megjtotta a 443. vi bkt (ratifiklsra II. Theodosius csszr halla miatt nem kerlhetett sor). Engedkenysge mgtt az rejlett, hogy 449-tl mr Gallia ellen kszldtt.

A 451. vi Gallia elleni hadjrat nem sok sikert eredmnyezett, mgis olyan megrendt volt a nyugati kortrsak szmra, hogy mindmig elhalvnytja a Keletrmai Birodalom ellen viselt kt sokkal puszttbb hbor emlkt. Mivel a Loire hdjt vd Aureliani/Orlans-t az utols pillanatban felmentettk I. Theodorik vizigt kirly seregei s Aetius segdcsapatai, Attila knytelen volt htrlni. A galliai szvetsgesek Troyes eltt 5 mrfldre csaptak ssze Attila szvetsges seregvel (mauriacumi, msknt catalaunumi = champagne-i csata s nem chalons-i!). Mivel egyik fl sem volt kpes kizni a msikat a tborbl, a csata lnyegben a tmad Attila kudarct jelentette, aki rvidesen visszavonulsra hatrozta el magt. ldzs nlkl jutott el a Rajnig s kelt t rajta.

Attila 452. vi szak-Itlia elleni hadjrata a mg soha ostrommal el nem foglalt Aquileia bevtelvel s lerombolsval kezddtt. Utna a Ptl szakra Mediolanumig (Miln) nyomul seregt az hsg s a jrvnyok visszafordulsra knyszertettk – a Rmig nyomul s az rk Vros falai all visszahkl Attila a kzpkori legendagyrts termke. Amiknt ks kzpkori az „Isten Ostora” elnevezse is. Visszavonulst siettette, hogy Marcianus keletrmai csszr csapatai a Dunnl htbatmadtk birodalmt. Az emiatt kitrt jabb keletrmai hbor elkszletei idejn, 453 tavaszn Attila vrmlsben elhunyt. Temetsnek nneplyes, minden zben zsiai – a ksbbi trk nagyfejedelmek temetsre meglepen hasonlt – szertartst Priskos nyomn Jordanes hagyomnyozta az utkorra. Attilt egyetlen koporsban titkon a fldbe temettk.

Attila Arikan nagyfejedelem-asszonytl szrmaz legidsebb fia, Ellak lett a hunok nagykirlya, aki ellen elbb ccsei, majd az Ardarik gepida kirly vezetsvel szvetkezett gepidk, rugiak, szvbek, szkrek, szarmatk keltek fl. Ellak elesett a mindmig ismeretlen Nedao foly mellett vvott msodik „npek csatjban”, amelyben az osztrogtok mg a hunok oldaln harcoltak (455). A keletre meneklt hunokat Attila kzps fia, Dengitzik szervezte meg. Dengitzik utbb a Keletrmai Birodalom ellen tmad, de 469-ben a csatt s lett elveszt. Vele r vget a hunok eurpai trtnete.

Az antik kortrsak egysgesek voltak abban, hogy a hunok katonai sikereiket pratlan tklyre emelt lovasjsz harcmodoruknak ksznhettk. Lovuk tlen-nyron fradhatatlan volt, csontmerevts reflexjuk valsgos csodafegyvernek szmtott, ell-htul magas kpj nyergkbl elre vagy htra fordulva sr, jl clzott nylzporral bntottk meg s zilltk szt ellensgeiket. Nem vletlenl volt egyik hatalmi szimblumuk s mltsgjelvnyk az aranylemezekkel dsztett vagy bevont „aranyj”, amely ma mr jnhny pldnyban ismert hun vezetk srjbl vagy halotti ldozatbl. Attila tmegeket mozgat hadjratai eltt villmgyorsan mozg vratlanul tmad kisebb-nagyobb lovascsapataik rtk el mindazt a sikert, amit elrtek. Hadmvszetk dnt eleme volt az sszehangolt szervezs, a felderts, a bekerts, a tbb irnybl-oldalrl indtott sznlelt vagy valsgos tmads. Hadiszervezetkbl ntt ki birodalmi szervezetk. Elbb a stratgiai vidkek (pl. a Krm flsziget s bejrata, a Krptok dlkeleti kiszgellse s a dobrudzsai Duna-szakasz, a Dunntl s a Bcsi-medence) megszllsa, utbb a vazallus kirlysgok rendszere, amely 450-ben mr egsz Kzp- s Kelet-Eurpra kiterjedt. Birodalmuk ln eurpai feltnskkor nagy tekintly harci kirlyok, az 5. szzadtl pedig nagykirlyok llottak, Attila egyeduralma eltt msodfejedelmek is lteztek. 434–445 kztt maga Attila is msodfejedelem volt, orduja a mai Moldva s Havasalfld hatrvidkn a Buzau/Bodza foly vidkn fekdt. A hun birodalom vezeti aranyban pompztak, s egy olyan sajtos bels-, illetve kzp-zsiai divatot hoztak magukkal (aranyveretes v, aranycsatos csizma, arany nyakperec, aranyveretes hossz kard, aranyveretes lszerszm s nyereg), amely tllte a Hun Birodalmat, s vtizedeken t ppgy fennmaradt, mint az a pratlan szemlyi hatalom, amelyet Attila klcsnztt a vazallus kirlyoknak. Az utbbiak ennek ellenre sem tartoztak a birodalom legfbb vezeti kz, mg Attila idejben is csupn a gepida Ardarik vehetett rszt a kirlyi tancsban. A nv szerint ismert hun vezetk tbbsge a trk nyelvbl rtelmezhet nevet viselt (ilyenek trk formban: ldin, Karaton, ktar, Mundzsuk, Ajbars, Atakam, Ellak, Mama, Dengitzik, Verik stb.), a gt kicsinyt kpz eltt trk nv szerepel Ruga/Rugila, Blida/Bilda/Blaedila s Ata-ila/Attila esetben is. ntudatos hunnak vallottk magukat a nem hun szrmazs vezetk Hunigiz/Onegesius s Skotta, hsgesen szolgltk Attilt a mell szegdtt olyan rmai arisztokratk, mint Orestes. Attila orduja s lakomja a perzsa (szsznida) nagykirlyok szertartsait idzi, olyan irni hatsokat, amelyek mg Eurpba kerlsk eltt rtk a hunokat. Hun kznpi temetket nem ismer a rgszet, mivel a „hunok” valjban egy fiatal frfiakbl ll mozg, folyamatosan vltoz, gyarapod hadsereg voltak, ppgy, mint 800 vvel ksbb a mongolok. Alapjaiban elhibzott a hunokat a 19. szzadi vndorl nomdok mintjra elkpzelni. Vezet rtegk valsgos temetkezsei is alig ismertek, annl nagyobb szerencsje a rgszetnek az a tucatnyi lelet, amely a temetsi szertarts alkalmval mglyra vetett vagy gets nlkl felldozott, kis mlysgekben elfldelt halotti ldozatbl maradt fenn. Ezekbl kerlt el a hun rgisgek legltvnyosabbja, a mintegy 20 db nttt rzst, amelyek az Url folytl a mauriacumi csatatrig bmulatos pontossggal jelzik a hun mozgalom kiindulsi s vgpontjt – a legtbb a kt nagy kzpontbl, a Havasalfldrl s Pannonia krzetbl ismert. A halotti ldozatokbl kerltek el az „aranyjak”, az aranybevonatos kardok s mindaz, ami a hun viselet s fegyverzet kapcsn fentebb emltsre kerlt. Az ldozati leletek szma szerencsre egyre nvekszik, s velk azok az adatok, amelyeken t bepillantst lehet nyerni a Hun Birodalom viseletbe s hatalmi szervezetbe.

A hunok trtnelmi szerepnek s jelentsgnek megtlse szzadok ta vitatott s ellentmondsos. Grg, rmai, germn ellenfeleik nyolc vtizeden t a vesztes oldalon lltak, hradsaikbl nehz trgyilagos adatokat kihmozni, mrcsak azrt is, mivel a feljegyzsek tbbsge hadjratokrl, puszttsokrl szl, a hunok letrl s bels viszonyairl mit sem rul el. Kivlt a Hun Birodalom fennllsnak utols 13 ve vlt a kortrsak s az utkor szmra emlkezetess, amelyben Bleda s Attila, majd az egyeduralkod Attila kmletlen hborkat indtott a Keletrmai Birodalom ellen. E korszak csupn utols hrom vre esik a Nyugat elleni kt tmads, amelyet Kelet s Nyugat szimblum-rvny els nagy kzdelmnek szoks tekinteni. Holott Attila nyugati hboriban mr nem (a despotizmustl tvolrl sem mentes) „rmaiak” s a barbr „hunok” lltak szemben egymssal, hanem ks antik s kora feudlis szvetsgi rendszerek. Gallit a vizigtok, burgundok, frankok, alnok, barbr katonai telepesek (laeti) s a rmai senatorok magnfegyveresei vdelmeztk osztrogtok, gepidk, tringek, rugiak, szkrek, szarmatk s ms frankok s alnok ellen, a rmai s hun vezetk a nagy sszecsapsban mr csak a szlak mozgati voltak. Itliba Attila oldaln nyomult be a pannoniai Orestes, az utols nyugatrmai csszr leend apja, Edika szkr kirly, Odoaker, „Itlia kirlya” apja s Thiudimer, a ksbbi Nagy Theoderik apja. Fiaik Itlia fltti uralmt egykoron majd elismerni knyszerl a Rmai Birodalom egyedli kpviseljv vl Konstantinpoly, mg a 451-ben Gallia (s az akkor mai rtelemben perifrinak szmt Nyugat) vdelmt megszervez Avitus galliai senator nyugatrmai csszrsgt nem ismerte el. A korabeli valsg teht nagyon klnbztt attl, ahogyan korunk ltni szeretn.

Irod.: Alfldi, Leletek a hun korszakbl; Attila s hunjai. Szerk. Nmeth Gy., Budapest, 1940; 19852 (Harmatta Jnos elszavval); E. A. Thompson, A History of Attila and the Huns. Oxford, 1948; L. Musset, Les invasions. Les vagues germaniques. Paris, 1969; Czegldy K., Nomd npek vndorlsa Napkelettl Napnyugatig. Budapest, 1969; O. J. Maenchen-Helfen, The World of the Huns. Los Angeles–London, 1973; u, Die Welt der Hunnen. Wien, 1978; O. Pritsak, The Hunnic Language of the Attila Clan. Harvard Ukrainian Studies 6(1982); Bna, MT 265–288; . Demougeot, Attila et les Gaules. In: u, L’empire romain et les barbares d’occident (IVe–VIIe siecles). Paris, 1988, 215–250; I. Bna, Das Hunnenreich. Stuttgart, 1991. [Magyarul: Bna I., A hunok s nagykirlyaik. Budapest, 1993; franciul: I. Bna, Les Huns. Le grand empire barbare d’Europe IVe-Ve siecle. Editions Errance, 2002.] A fenti cmsz magva azonos a szerz „The invasion of the Huns and the beginning of the Migration Period” (The History of Mankind. UNESCO, Paris, III. 7.4,1) fejezetvel, az els kt s az utols eltti bekezdsben kiegsztve a szerz „Hunnen” cmszavbl tvett rszekkel (Lexikon fr Mittelalter V. Mnchen, 1990, 222–224).

 

 

Bna Istvn

Hun hadmvszet A hun hatalom igen rvid id alatt hatalmas terleteket befolysa al von sikerei elssorban a rmaiak s a germnok szemben szokatlan hadviselsi mdnak voltak ksznhetk. Br az egykor forrsok, majd a hagyomnyok lejegyzi az ellenfl szemszgbl s antik toposzok felhasznlsval rtak, konkrt hadi esemnyekrl rszletesebb beszmolt alig tallunk kztk, sszevetve az zsiai hunokra s ksbbi rokon kultrj pusztai npekre vonatkoz adatokkal a hun hadmvszet f vonsai kielemezhetk. A hun hadszervezet s a politikai (trsadalmi) rend nem vlt el lesen egymstl. A hadszervezet ln a mindenkori nagykirly llott, az egyes birodalomrszek (szrnyak) urai nllan is mkdhettek (pl. Uldin, Oktar). Analgik alapjn a tzes rendszer megltt ttelezhetjk fel. A dnt fegyvernem a flelmetesen nyilaz knnylovassg, a vezetk krnyezetben – irni mintra – pnclos testrsggel is szmolhatunk. Az elkelk sajt ksretkkel vonultak hadba, a trsadalmi rangltrn val emelkedsnek a vitzsg egyik f eszkze volt. A csatlakozott npek egysgei az el- s utvd szerept kaptk. Szinte semmit sem tudunk a klnleges fegyvernemekrl, pedig bizonyra voltak az erdtmnyek ellen bevethet ostromgpeik, pontosan mkd hrszerzsk. A mauriacumi szekrtbor lte valamifle hadtpra utal, a hadizskmny szlltsra, fegyverutnptlsra is szksg volt, az lelmezst tvoli hadjratokban nyilvn az elfoglalt terletekrl oldottk meg. A kitart, gyermekkortl gyakorlatoz, a rendszeres vi vadszatokon kiprblt harcosok nagy tmegben is sszehangolt manverek vgrehajtsra voltak alkalmasak. Rossz idjrs, folyamok nem jelentettek szmukra akadlyt. A fegyelemsrtst kegyetlenl megtoroltk. Elnyk nagyvonalan tervezett stratgijukban s taktikjukban rejlett, amihez megfelel haditechnika prosult. Elssorban gyorsasgukra figyeltek fel az ellenfelek, hegyrl legrdl lavinhoz, szlvszhez hasonltjk ket. Elszeretettel ltek a meglepets, a hadicselek, az ellenfl lland nyugtalantsa, a sznlelt meneklsbl vratlan tmadsba vlts, a llektani hadvisels (tudatosan alkalmazott harci lrma, nylzpor, ellensges vezetk megsemmistse, flelemkelts) eszkzeivel. A hun lovas magas kpj nyergben biztosabban lt, tbbfle mveletre volt kpes, ers reflexjval messzebbre s pontosabban ltt nyugati kortrsainl, a lovas harcmodornak jobban megfelel karddal volt felszerelve. Mindez ltvnyos sikereket eredmnyezett, szinte egyvgtban gyztk le az alnokat, az osztrogtokat, majd a dnyeszteri csatban a vizigtokat. 75 v mlva Attila galliai hadjrata sorn nhny elem (a vizigtok s Aetius elvgsnak ksrlete, az alkalmas helyet keres htrls, a hun k bevetse, az elvonulst leplez zajkelts) mg emlkeztet a hun hadmvszet megismert vonsaira, azonban a zmmel ms harcmodorhoz szokott germnokbl ll sereg taktikz lass elnyomulsa, az ttekinthetetlen kzitusa, a meglepets hinya leglnyegesebb elemeitl fosztotta meg. Az ellenfelek megtanultak alkalmazkodni, a technikai flny sszezsugorodott, a Nedao menti csatban az egymssal is civakod Attila-fiak dnt veresget szenvedtek. A hun hadmvszet hre is csak mendemondkban lhetett nyugaton, amikor majd 100 v mlva j nomd np, az avarok megjelensvel ismt megrintette Eurpt.

Irod.: Bna, Das Hunnenreich 9–17; u, A hunok 9–17.

 

 

Tomka Pter

Hun fegyverzet Az Eurpba nyomul hunok legflelmetesebb fegyvereknt az jat emlegetik a forrsok, br karddal, harcikssel, lndzsval is harcoltak, esetenknt vrtet is hordtak. A hun fegyverzetet a sajtos hun temetkezsi szoksok kvetkeztben tbbnyire csak tredkesen vagy ppen a peremterletekrl ismerjk. A hun lovas f, tvolra hat fegyvere a vgein, markolatn csontlemezekkel merevtett mintegy 130 cm hossz, rendkvl ers aszimmetrikus reflexj a hozz tartoz vashegy nylvesszkkel. A legtbbszr igen tredkes csontlemezeket Volga-vidki leleteken kvl (Pokrovsk, Rovnoe, Verhnee Pogromnoe [Oroszorszg]) kercsi katakombkban, a Wien-Simmering-i srban, kivtelesen germn vezrsrban (Blucina) talltk meg. Az j a hun hatalom jelkpv vlt (Marcianus lma). Ennek rgszeti bizonytkaknt arany jbortsok kerltek el hun temetsi ldozatokbl (Pcs-szg, Btaszk, Pannonhalma, s egykor temetkezsbl: Jakuszowice [Lengyelorszg]). A hroml, 5 cm hossz vas nylcscsokat mintegy 20 lelhelyrl ismerjk, elfordulnak az egsz hun szllsterleten s a peremvidkeken is. Tegezmaradvnyokat Eurpban mg nem sikerlt feltrni, lehetsges, hogy a pcs-szgi, szeged-nagyszkssi leletek egyes aranyveretei tegezrl szrmaznak. A kzelharc f fegyvere a keresztvassal felszerelt hossz, viszonylag karcs ktl kard (hossza 100 cm krli, a penge szlessge 4-5 cm). Jelentsgt illusztrlja a „Hadisten (Mars) kardja” motvum. A kelet-eurpai pusztk szinte valamennyi 5. szzadi leletben utal valami – pengetredk, veret – kard egykori jelenltre, a Duna-vidkrl j llapotban megmaradt kardokat idzhetnk: Pannonhalma, Szirmabeseny, Btaszk, Lengyeltti, Wien-Leopoldan stb. Az Azovi-tenger vidkn csoportosulnak azok a rekeszes dsz keresztvassal elltott pldnyok (Pokrovsk-Voshod, Taman’ [Oroszorszg], Dmitrievka [Ukrajna]), amelyek kaukzusi aln s nyugati germn kardok elzmnynek tekinthetk, s amelyekhez a pannonhalmi dszkard is tartozik. Az elkelk kardhvelyt (ritkbban a markolatot) aranylemezek dsztettk. A felersts nemegyszer fldrgak kardfggesztvel (Altlussheim, Pokrovsk-Voshod) vagy veretes tartflekkel (Novogrigor’evka [Ukrajna] VIII. kurgn) trtnt. A kard mellett gyakran msodik fegyverknt keleti eredet keskeny, egyl, 40-60 cm hossz harcikseket hasznltak. Jelenltkre hvelyveretek alapjn ott is kvetkeztetni lehetett, ahol a vaspenge nem maradt rnk (pl. Szeged-Nagyszkss). Nem sokat tudunk a ktsgtelenl meglv hun lndzsrl (Pokrovsk-Voshod, Pcs-szg), pnclrl (Fedorovka, Pokrovsk-Voshod [Oroszorszg]), ezek ltalban nem kerltek sem srba, sem a halotti ldozat eltemetett trgyai kz. Pnyvnak, pajzsnak rgszeti nyomt eddig nem talltk, nem azonostottk. A hun fegyverzetben az zsiai hun s irni rksghez a kelet-eurpai pusztk hagyomnyai tvzdtek. A hun mozgalom messze nyugatra kzvettette ezeket, bellk a germn npek egyes, harcmodoruknak megfelel elemeket tvettek, msok csak a keleti steppken ltek tovbb.

Irod.: Tomka, Der hunnische Frstenfund 460–466; Bna, Das Hunnenreich 167–176.

 

 

Tomka Pter

Hunok letmdja A hunok trtnelmi szereplsk sorn mindvgig ltart nomdok maradtak. Ebben egybevgnak a korai forrsok, a kvetjelentsek s a steppe rgszeti leleteinek tansgai: a magnyos srok; lcsontok, lovasfelszerels; az al-dunai sksg meglhetst biztost, hadmveleti bzisknt hasznlt terletnek megszllsa (br a Krpt-medencbe nem kltztek be asszonyostl-gyerekestl a hun npi elemek, a megszllst jelz leletek itt is a sksgokon srsdnek); Attila tli s nyri szlls kzti mozgst igazol forrshelyek; az lland telephely hinyt, szekereken vonul, storlak letmdot hangslyoz hradsok; a l szerepnek kiemelse (Bleda s Attila lovon lve trgyalnak a rmaiakkal, Onegesios asszonya a nyeregben l Attilt vendgeli meg); a hun hadmvszetre vonatkoz adatok. Ennek az ltalnos kpnek nem mond ellent a keletrmai kvetek tapasztalata az tkzben rintett falvakrl, a nagykirly „vrosrl” (tli szllsrl), valamint a rgszek megfigyelsei az zsiai hunok fldbe mlytett hzakbl ll szllsairl (Ivolga [Burjtfld, Orosz Fderci]) vagy garnizonjairl, a megszllt Pannonia egykori tborainak, vrosainak visszaszorul, mgis folyamatos letrl. A hunok llekszmra az Eurpba tr csapatok 20-30 ezres becslt nagysgrendje mrvad. Lovaik a szvs, kistermet steppei fajtkat kpviseltk. A ksi nomdok (mongolok) vrosai kpnek meglep rszletessggel felel meg Attila ordujnak lersa: a ftlan sksgon kiemelkedsen llott a gerendkbl s deszkkbl ptett fejedelmi palota, amit fatornyokkal tagolt magas kerts hatrolt. Nagyobb trsgen tl emelkedett a ffelesg sajt palotja, valamint Onegesios hza s Pannonibl hozott kvekbl ptett frdje. A kzpont krli nagy kiterjeds tborvrost valsznleg (fa)fal vette krl. A fejedelmi palota fogadtermnek htterben, emelvnyen llt Attila kerevete. Arykan palotjt sznyegek dsztettk. A hun llattart gazdasgot a (meghdtott, megtartott) falvak fldmvelse s szolgltatsai (kles, gabona, mhsr, rpasr), valamint a hadjratok zskmnya, az adk s a hatr menti szablyozott kereskedelem jvedelme egsztette ki. A viminaciumi keresked karriertrtnete s a hun kor nagyszm aranylelete azt sugalljk, hogy a harcosok is rszesedtek belle. Ktsgtelenl szmolnunk kell kzm- s hziiparral. Attila ruhzatnak, tkszletnek hangslyozott egyszersge mgtt (szimbolikus, st babons okok mellett) az igazi steppei ember mentalitsa sejlik. A tuvai, kirgiziai kurgnokban megmaradt faednyek, asztalkk olyan tpusok, amelyek alig klnbznek egymstl a fves pusztk vilgban. A nomd ruhzata s lszerszma praktikus s ezrt minden aranylemezes csillogsa ellenre egyszerbb, mint a krnyez (germn) vilg fnyzse. A hun birodalom szoksjogon alapul jogrendszernek nyomai a hun trsadalom tagoldsnak megfelel szigor etikettre engednek kvetkeztetni (lsrend). A jogbiztonsgot (legalbbis egyesek) a rmai birodalom viszonyainl nagyobbra tartottk. Az llamellenes bncselekmnyeket (dezertls) kegyetlenl, nyilvnosan bntettk. A csaldjogban is rvnyeslt a hierarchia. A birodalom bels irnytst kancellria, a klgyeket elkel kvetek segtettk. A mindennapokat tszv szoksok (szertartsok, tkezs, jtk, tnc, zene) kzl a viseletet s a temetkezsi szoksokat tudjuk legjobban megkzelteni.

Irod.: D. Sinor, The Hun Period. In: The Cambridge History of Early Inner Asia, Cambridge, 1990, 177–205; Bna, Das Hunnenreich 36–45; u, A hunok 34–43.

 

 

Tomka Pter

Hun temetkezs s hitvilg Az zsiai hunok elkeliket fakoporsba, gerendbl csolt srkamrba temettk, arany-ezst trgyakat, rtkes szveteket tettek melljk (Noin Ula). A kirabolt srokban fegyverek, lakk- s egyb ednyek, szertartsi trgyak, levgott hajfonatok, llatcsontok tanskodnak a temetsi rtus gazdagsgrl. A kelet-eurpai hunok temetkezsi szoksai feltn vltozatossgot mutatnak. A srok magnyosak vagy kisebb csoportokat alkotnak, legfeljebb nagyobb temetkezterletekkel szmolhatunk, amelyen bell helyezkedhetnek el az elkelk jeltelen srjai (Trtel s Nagyszkss kztt). Feltrtak hun kori kurgnokat (Volga-vidk), de msodlagosan felhasznltak korbbi srhalmokat, srptmnyeket, mauzleumszer pleteket is. ltalnosabb a jeltelen (titkos) temets s a vele jr, a srnl, kzelben vagy tle teljesen fggetlenl elsott halotti ldozat, amely fl emelhettek halmot is. Nhny sr esetben lkoponya, lcsontok, lszerszm jelkpes lovas temetkezsre utal (Beljaus [Krm, Ukrajna], Pokrovsk 36. kurgn 2. sr, Verhnee Pogromnoe 4. kurgn 3. sr). A halotthamvaszts idegen a hun szoksoktl, a korbban gy interpretlt leletek zme halotti ldozat (rszben elgetett) maradvnya. A srok tjolsa tbbnyire szak–dl, megfigyeltek oldalpadmalyos srformt is. A hun temetkezsi szoksok nem fggetlenek kzp-zsiai, dl-oroszorszgi hatsoktl, egyes elemeit tvettk a szvetsges-alvetett aln–germn npcsoportok elkeli. A halottat ltalban nneplyesen felltztetve helyeztk koporsba, tel-ital mellklettel lttk el, esetleg egyszerbb eszkzkkel is (ks, szrcsipesz, ors), a fegyver, lszerszm kerlhetett a halotti ldozatba. Egyes felttelezsek szerint az utbbiakhoz tartozhattak a hun stk is. A vzolt kpbe illik az Attila temetst elmesl jordanesi hagyomny: a dszes ravatal, sirats, halotti nek, a ravatal krlnyargalsa, fmveretes kopors, jeltelen titkos sr, emlkhelyen tartott tor (strava). Az skultusz klnben is a hun hitvilg legjobban megkzelthet eleme. lk s holtak sszetartozst demonstrljk a frfisrokban lelt ni kszerek, az eredetmonda (szarvasnt z sk) nyoma s az, hogy az eldk srjai kirablsnak (brmily mondvacsinlt) vdja casus bellinek szmt (440, Margus pspkt vdoltk). A hunok hittek a Nagykirly isteni elhivatottsgban (a Hadisten kardja-motvum). vatosan br, de smnizmus jelenltre is gondolhatunk (Atakam, Eskam nevnek lehetsges trk etimolgija, bels-zsiai prhuzamokkal rendelkez csontjsls emltse, az stk „letfaszer” megkoronzsa alapjn). A hunok kzt folytatott keresztny trtsnek eddig csak irodalmi nyomai tallhatk.

Irod.: I. P. Zaseckaja, Osobennosti pogrebal’nogo obrjada gunnskoj pohi. ASGE 13(1971), 61–72; Tomka P., A sztyeppei temetkezsi szoksok sajtos vltozata. A hun halotti ldozat. Arrabona 22–23(1986), 35–56.

 

 

Tomka Pter

Hun viselet A hun ruhzat f elemei (sveg, kaftn, v, nadrg, csizma) a lovas npek clszer viseletnek felelnek meg. A ni viseletbl hinyzik a fibula. Az zsiai rksget e tren is befolysolta az irni civilizci, a hun viselet viszont hatott klnbz aln s germn npcsoportokra (5. szzadi fejedelmeik Attila fembereinek viselett utnoztk). Az zsiai hunok knai lersa, brzolsa, viseletk tvtele s a srleletek alapjn ismerjk a cobolyprmes, cikdadszes grbe sveget; a jobbrl balra zrd kaftnt, a karikacsngs veretes vet, amelyrl a mindennapi felszerels: tr, ks, tarsoly fenkvel, fsvel, tzszerszmmal csngtt; a szk lovaglnadrgot, csizmt (anyaguk br, prm, nemez, adataink vannak knai selymek, hmzett ruhk, arany vcsat, aranyberaksos v ajndkozsrl is). Priscos nemcsak Attila egyszer, tiszta ruhzatt lltotta szembe krnyezete kardszjainak, csizminak arannyal, drgakvel krked barbr pompjval, hanem arrl is beszmolt, hogy ffelesge udvarban sznes fonalakkal hmeztk a szveteket. Mindez, sszevetve a rgszeti leletekkel, ellentmond az antik etnogrfia toposzainak (primitv, soha le nem vetett piszkos rongyos brruhban jr barbrok – Ammianus Marcellinus). A hun viselet egyedi vonsainak meghatrozst nehezti a birodalom etnikai tarkasga, a srok bolygatottsga s azok a leletek, amelyekben a viseleti elemek nem eredeti helyzetkben tallhatk. A leletek elssorban a vezet s kzprteget kpviselik, terleti s idbeli eltrseket mutatnak. Frfisrokban (Kyzyl-Kajnar-Tbe, Sipovo [Kazahsztn] 3. kurgn, Pokrovsk-Voshod [Kazahsztn], Beljaus, Szirmabeseny, Lengyeltti, Keszthely-Tglagyr, szeged-nagyszkssti halotti ldozat) svegdsznek tarthatjuk a diadmszer leleteket, inget s szeglyes kaftnt figyelhetnk meg – ritkn felvarrt aranyflitterekkel is dsztve. Rangjelz szerepe volt a nyakpereceknek. A brvet nagy csat, kevs fmveret s ltalban egyetlen szjvg ktette. Kln ve, csatja volt a nadrgnak. A csizma szjaihoz gyakran (arany)csatok jrtak. Esetenknt egyetlen flbevalt, mg ritkbban karperecet is hordtak. A hun harcos megjelenst kes fegyvere s lszerszma tette nneplyess. A ni viselet (Berezovka [Oroszorszg], Sipovo 2. kurgn, Pokrovsk 36. kurgn, Csorna, Szekszrd, Mezberny) jszervel csak a fej krli kszerek vltozatossgval klnbzik a frfiaktl. Jellegzetesek a hun diadmok, prosan viselt flbevalk, borostyn- s egyb gyngykbl fztt nyaklncok, a kelet-eurpai terletekrl ismert pros hajfonat (fkt?)dszek (koltok) s srknyfejes nyakkek (kulon). Ritka a karperec, gyr, gyakoribbak az v- s csizmacsatok, szjvgek. Kln krdst jelent a cikdafibulk viselete. Az eurpai hun birodalomban ni viseletben tnnek fel, mr a hunok megjelense eltt. Br elterjedsk megegyezik a hun hatalom kiterjedsvel, jl megfigyelt, hunnak tarthat ni srokbl ltalban hinyoznak.

Irod.: A. K. Ambroz, Vostocnoevropejskie i sredneaziatskie stepi V–pervoj poloviny VIII vv. In: Stepi Evrazii v epohu srednevekov’ja. 1981, 10–23; Bna, MT 276–279.

 

 

Tomka Pter

Hun lszerszm A hun uralom alatt ll terletek legfontosabb leleteibl kimutathat a lszerszm sokszor tredkes, hinyos maradvnya (pl. Novogrigor’evka, Scerbataja kotlovina [Ukrajna], Niznjaja Dobrinka [Oroszorszg], Szeged-Nagyszkss, Pcs-szg, Pannonhalma). Legfontosabb rsze a magas els kpj fanyereg. Tbbnyire csak a pikkelymints arany- (aranyozott ezst-, bronz)lemezek, a nyeregszrnyak els rszre, illetve az els kpra rekonstrulhat nyeregdszek maradtak rnk, a helyrellts alapja famaradvny (Sipovo), illetve in situ megfigyels (Drso [Oroszorszg]). A kelet-eurpai pusztkon az 5. szzadban a kariks zablt rszestettk elnyben, a kantr- s gyeplszjakat fmszortk kapcsoltk a zablakarikkhoz. Megjelentek egyenes, lefel szlesed vagy fell elrehajl, nha aranyborts pofarudak is. A kantrt aranyos fej szegecsekkel vagy klnbz nagysg, rekeszes, illetve prselt dsz tglalap alak, aranybevonat lemezekkel dsztettk, jrulkos dszek (csngk, sallangok, szjvgek) emeltk a szerszmzat Priskos ltal Attila udvarban megcsodlt pompjt. A hun lszerszmok hatsa ms-ms tpus pofarudakon, nttt ezstvereteken szles krben megfigyelhet Keleten s Nyugaton egyarnt.

Irod.: Tomka, Der hunnische Frstenfund 459–460; Bna, Das Hunnenreich 177–179.

 

 

Tomka Pter

Hun trsadalom Megismersnek forrsai (auctorok, rgszeti leletek) elssorban a vezet rtegrl informlnak. Az zsiai hunok a nomd trsadalmak rendkvl finom rangrendjnek megfelelen tagozdtak: a fhatalom a fejedelem (sanj) kezben sszpontosult, aki abszolt engedelmessget kvetelt meg katonai ksrettl. A hadrenddel azonosan szrnyakra oszlott a trsadalom is. A 24 fmltsg 10 000 lovas felett parancsnokolt. A bonyolult rangsort rangjelzk (nemesfm veretek, cikdk, cobolyprm) mutattk. A kzemberek lett szigor trvnyek szablyoztk. Az eurpai hun trsadalom szerkezete nagy vonalakban hasonl lehetett, annak ellenre, hogy az alnok, gtok, herulok, szkrek hdoltatsa utn megfigyelhet az trtegzds. A cscson kezdettl fogva nagykirlyok lltak, a hatalom idszakos megosztsa ellenre (amiben a szrnyakra tagolds, a szrnyak jelentsgnek vltoztatsa is szerepet jtszott). Az rklsi rendben szhoz jutottak az oldalgak (pl. Mundzsuk fiai). Attila abszolt egyeduralma s udvarnak nemzetkzi arisztokrcija mr jelents trsadalmi vltozsok mutatja. Hierarchikus tagoldst illusztrlja Priskos lersa Attila lakomjnak ltetsi rendjrl.

Az isteni eredetnek vallott hatalom szmos nll hatalom legitimlsra szolglt: vazallus fnkkbl germn kirlyok s nomd fejedelmek lettek, a meghdtott npek lre esetenknt a dinasztia tagjai kerltek, mskor Attilhoz h vezetk emelkedtek fel. A nagykirly s csaldja mellett a kivlasztottak (logades) s a ksrk (pitdeioi) gyakoroltk a hatalmat. Gazdagsgukat sajt mneseik s falvaik biztostottk, intzkedseiket sajt katonai ksretk hajtotta vgre, e prefeudlis rtegnek emellett szksge volt a hbork, zskmny, zsarols eszkzeire is. A hun trzsfk (reges, reguli) hatalmt felszmoltk, a nemzetsgf'k (archontes) is httrbe szorultak. A katonskod kzrendek helyzete nem vltozott (velk kvetsgek ksriknt ismerkedhetnk meg). Alapegysgk analgik alapjn az aul (nhny egytt legeltet csald) lehetett. Patriarchlis rabszolgatartsnak csak a logades hztartsaiban van nyoma, hadi sikerek ez esetben is lehetv tettk a trsadalmi mobilitst. A legyztt npcsoportok „megszervezse” azzal jrt, hogy falvaikat mg a hun kzpontok krnykn is megtrtk, de nem osztottk szt ket, npi klnllsukat ltalban megtartottk. Az elkel nk feltnen nagy szerephez jutottak (a kvetek tisztelegtek Arykannl; Bleda asszonyai megtarthattk birtokaikat, tbb ni srban tallhat lldozat maradvnya). A hun trsadalom rgszeti vetletnek szociolgiai elemzse nem ellentmondsmentes. A kzp-eurpai hunok eddigi legnagyobb lelete (Szeged-Nagyszkss) a nagykirlyok csaldjhoz kapcsolhat. Hun elkelk (katonai vezetk?) temetsi ldozataibl szrmaznak a rangjelz arany jbortsok (Pannonhalma, Pcs-szg), rangjuk azonban vitathat (a trgyak szimbolikus jelentsge jval meghaladhatta tnyleges rtkket). Az szllsaikon lhettek a diadmdszes nk (pl. Csorna). A kzprteg ezsts felszerelse (Lva) s mg egyszerbb srleletek (Szirmabeseny) mellett nehezen besorolhat, etnikailag is vitathat srokat ismernk (Lbny, Lengyeltti, Keszthely-Gtidomb). Mg a Krpt-medencei llapotoknl is nehezebb a dl-oroszorszgi steppk leletanyagnak rtelmezse.

Irod.: Harmatta J., A hun aranyj. MTAK I. 1(1951), 123–187; u, A hun birodalom felbomlsa. A hun trsadalom Attila korban. MTAK II. 2(1952), 147–192; Bna, MT 285–287; u, Nibelungenlied 297–342; C. J. Maenchen-Helfen, The World of the Huns. 1973.

 

 

Tomka Pter

Hun aranyj Az a felismers, hogy hun ldozati s srleletekben aranylemezzel bevont kismret rangjelz jak fordulnak el, hatalmas lpssel vitte elre a hun birodalom trsadalmi s katonai szerkezetnek vizsglatt. A revidelt rgi s legjabb leleteket figyelembe vve ma hromfle hun „aranyjat” ismernk: 1. Egsz felletn aranylemezzel bortott kismret reflexj (Jakuszowice), 2. Kt vgn s a markolaton dsztett vagy sima aranylemezekkel bevont miniatr reflexjak (Pannonhalma-Szlsdomb, Novogrigor’evka), 3. Az aszimmetrikus valdi j, fels, nagyobb csontmerevt lemezt a lemez alakjhoz simulva aranylemezzel bevont reflexjak (Btaszk, Pcs-Nagykozr-szgpuszta, Kercs-Glinisce s Novo Ivanovka [Ukrajna]). A legels s a legutols kivtelvel nem srbl, hanem kis mlysgben elfldelt ldozati leletekbl szrmaznak, emiatt az aranylemezek gyakran srltek, hinyosak. Koruk az 5. szzad els fele. Az aranylemezzel rszlegesen vagy teljesen bebortott j a kutats egyhang vlemnye szerint katonai rangot, mltsgot jelzett, azzal kapcsolatban azonban megoszlanak a vlemnyek, hogy az aranyjakat az letben is hasznltk-e jelvnyknt, avagy csupn a sr-srldozat szmra kszltek. A teljes leletegytteseket figyelembe vve nyilvnval, hogy a hromfajta „aranyj” kztt nem lehetett lnyeges rangklnbsg. Br az j mr a perzsknl s a szktknl is a mltsg, a beiktats, a fegyveres frfiv avats jelkpe, a hun aranyjak szerept mgis elssorban a hunokkal feltn reflexjak jelentsgvel kell magyarzni.

Irod.: Lszl Gy., A hun aranyj jelentsge. MTAK II. Rgszet, 1951, 105–122; u, The Significance of the Hun Golden Bow. Acta ArchHung 1(1951), 91–106; Tomka, Der hunnische Frstenfund 423–488; Bna, Das Hunnenreich 181–182; u, A hunok 169–170.

 

 

Bna Istvn

Hun cikdk A hun mozgalommal keletrl nyugatra elterjed, nagy szrny rovart utnz, bajelhrt s rangjelz kszer. Leggyakoribb nttt bronzbl vagy ezstbl, egyesvel vagy prosval, mindenkor nk s gyermekek kszereknt, fibulaknt azonban ritkn viseltk. Tmr aranybl van az erdlyi sromberkei (Dumbravioara), kkvekkel dsztett aranyozott ezstlemez bortja a gyrknyi cikdaprt, rekeszdszes fellet a csmri cikda, elfordulnak aranylemezbl is (Mezberny, Iszkaszentgyrgy). A cikdaszrny kedvelt hun kori dsztelem is (lvai lszerszmok). A hun kori cikdk elzmnyei elvtve mr elfordulnak az Alfld ks szarmata srjaiban. Nincs kzvetlen kzk viszont a hun kori cikdknak azokhoz a hossz test, nagymret nttt bronzcikdkhoz, amelyek valjban 3–4. szzadi illyricumi rmai fibulk – az utbbiak npvndorlskorra val keltezse rmai pletekben s srokban szmos idrendi zavar forrsa.

Irod.: Z. Vinski, Zikadenschmuck aus Jugoslawien. Jb. des Rmisch-Germanischen Zentralmuseums, Mainz 4(1957), 136–160; Bna, Das Hunnenreich 196–197.

 

 

Bna Istvn

Hun diadmok A steppei viselet sajtos darabjai elkel helyet foglalnak el a hun–aln mozgalom rgszeti bizonytkai kztt. Az ersebb bronzlemez alapon, szlein visszahajtott arany vagy aranyozott ezst, 3–5 cm szles lemezabroncsok hossza csak kivtelesen haladja meg a 30 cm-t. ltalban 3-4 srn rendezett sorban klnbz nagysg kerek, csepp, hromszg, rombusz vagy szablytalan formj rekeszekben dombor, mskor laposra csiszolt, tbbnyire vrs grntkvek (ritkbban ms k vagy sznes veg) ktik. Jrulkos elemknt egy csoportjuknl a kvek kzt granulci tlti ki, a lemezek szleit, illetve az egyes mezket filigrnszalagok vagy prselt szeglydsz keretezi. Br vagy textil fejfed (prta, ftyol) homlokrszre erstve viseltk. Felttelezhet, hogy a kzrend nknl pusztul anyagbl kszlt (kivarrott?) prtk voltak divatban, egyes leletegyttesekben brre varrt aranyozott gyngyk (Pokrovsk), selyemmel fedett vszonra erstett flgmbs aranylemezkk (Batyr-t [Kazahsztn] mellett) igazoljk az egyszerbb vltozat megltt. Ismernk 3 darabbl sszelltott (Kanattas [Oroszorszg]), egy lemezbl kszlt, de a kzprszt hangslyoz mezkre osztott „l-hromrszes” (pl. Berezovka, Csorna, Verhnee Pogromnoe) s tagolatlan pldnyokat (pl. Marfovka, Carev/Leninsk [Oroszorszg]). Az utbbiak sajtos vltozatnl a keskeny, egy sor rekesszel dsztett alapot a hun stk dsztsre emlkeztet gomba alak vagy ktfel vel bvtmny (frz) egszti ki (Verhne Jablocnoe [Oroszorszg], Stara Igren’, Melitopol’ [Ukrajna]). A kzprszt esetenknt a tbbinl nagyobb kvek, mskor kln felmagasod dsztmny emeli ki (pl. Kercs-Mithridates-hegy: a legszebb darab; Sipovo 2. kurgn: az egyetlen bronzdiadm, amelyet nem igazi rekeszek, hanem vegberaksok dsztenek). A leletegyttesek (Jedrzychowice [Lengyelorszg], Sipovo, Melitopol’ stb.), az egyb trgytpusokon is megtallhat technika s dszts („polikrm stlus”), valamint stratigrfiai megfigyels (Dulceanca [Romnia], ahol 3–4. szzadi gt telepbe besott srban fordult el) a hun uralom korra keltezik. A hun diadmok eredete vitatott, egyesek a meotisi szkta s a bosporusi viseletbl, msok a szkta kori zsibl s a hiung-nu kori Kazaksztnbl igyekeztek levezetni. Valszn, hogy a Duna-vidkiek stlusa Volgn tli terletek irni–barbr hagyomnyaiban gykerezik. Az ismert hun diadmok szma kb. 25 (egyes tredkek meghatrozsa nem bizonytott). Elterjedsi terletk kirajzolja a hun birodalom elkel steppei csaldjainak biztonsgos lakhelyeit: jelents szmuk szrmazik Kazaksztnbl s a Volgtl keletre lv svbl, zmk mgis a Fekete-tenger szaki partvidkt ksr fves pusztkon kerlt el. A romn alfldn mr kevesebb tallhat (Buhaeni, Gheraseni), Magyarorszgon egyetlen biztos srleletbl ismerjk (Csorna). Itt figyeltk meg elszr in situ, ni srban a koponyn, viseleti mdjt azta tbb lelet igazolta (Sipovo, Gheraseni [Romnia] torztott koponyval, Berezovka, Kara-Agac [Kazahsztn]). Tbbsgk bizonyosan nk srjbl szrmazik, az nneplyes-reprezentatv ni viselet rsze volt. Feldarabolt s msodlagosan felhasznlt tredkrl is tudunk (Jedrzychowice, Dulceanca). A germnok nem vettk t, a hun uralom buksa utn legalbbis ebben a sajtos formban viselete megsznik.

Irod.: Kovrig, Das Diadem von Csorna 107–145; Bna, Das Hunnenreich 147–149.

 

 

Tomka Pter

Hun stk A legszembetnbb trgy, amely az zsibl Eurpa szvig vezet hun mozgalomhoz kthet. A nagymret, 50–100 cm magas, nyjtott hengeres test, kt- vagy ngyrszes formba nttt, tlcsrszer lbon ll rz-bronz ednyek kt szgletes fle a perem fl emelkedik, ezeket gyakran gombaszer, flkrves fej dszek koronzzk, a dszts a peremen is folytatdhat. A hun stk testt 1–3 les borda osztja ngy mezre, amelyeket az st nyakn vzszintesen krlfut bordk zrnak le, ezekrl nha rojtszeren elrendezett kerek karikkban vgzd plasztikus dszek nylnak le. A nyak s perem gyakran tlcsres, esetenknt perem-gallr rekeszekre osztva tagolt. Hun kori datlsukat egytt tallt trgyak (Jedrzychowice, Makartet [Ukrajna]), illetve stratigrfiai helyzet (Intercisa, Sucidava [Romnia]) biztostja. Eredetk – klnleges kszlsi mdjuk, formjuk, dsztsk alapjn – Bels-zsiba, a hiung-nu uralom alatti terletekre vezet. Elterjedsk az Obtl Troyes-ig a hun uralom legnagyobb kiterjedst illusztrlja. A tbb mint 20 stlelet zme az eurpai hun nagyhatalom kt katonai kzpontjban, a romn sksgon s a Krpt-medencben csoportosul. Ritka az psgben elkerl pldny (Desa-Ciuperceni [Romnia], Sestaci [Moldova]), nagyobb rszk tredkes, szndkosan ronglt (pl. a legelszr tallt jedrzychowicei; a ionesti, a trteli, amely a legnagyobb mret; a hgyszi, a Vrpalota krnyki vagy az ivanovkai). Legtbbjk kis mlysgbl, vletlenl kerlt el. Tbb lelhelyrl csak kisebb tredkek (fleg flek) ismertek, pl. Troyes vidke, Benesov [Csehorszg], Hotarani, Bosneagu [Romnia] (150 cm mlyre elsva talltk), Makartet (halotti ldozat rszeknt). Kln emlthetk a rmai erdk terletrl szrmaz tredkek. Vitatott, hogy mire hasznltk a 30-50-100 literes, dszes kivitel hun stket. A vlemnyek: kultikus cselekmny, ldozat, temetkezs, nnepi lakoma nem zrjk ki egymst, hiszen lehetsges, hogy a temets utni nnepi halotti tor ednyeit a halotti ldozat sorn megronglva juttattk a msvilgra. Nem knl vgleges megoldst a dl-szibriai sziklarajzokkal (Kyzyl-kaja) val sszevets sem. A hun stk mrete s formja inkbb folyadk trolsra-keversre, mintsem fzsre utal. Lra nem mlhzhattk, szlltsuk nyilvn kocsin trtnt. Eltren tlik meg az stk dsztsnek jelentst is. A gomba alak nylvnyokat interpretltk „pseudo-fibulaknt”, a bordkkal tagolt mezket s a rojtmintt textil vagy csngdszek utnzataknt, a felerstsre(?) szolgl ktelekre utal motvumknt, mindkettt az edny „rangemelse” („megkoronzsa”) jeleiknt, a nylvnyokat stilizlt vilgfa brzolsaknt. Az utbbi, samanisztikus tartalmat felttelez magyarzatnak a legalaposabb az indoklsa, hiszen a motvum megjelenik egyes hun diadmokon, amelyek helyn koreai halotti koronkon valban fk brzolsait talljuk. A dszek szma( 25, 26) az st tulajdonosnak rangjra utalhat.

Irod.: I. Kovrig, Hunnischer Kessel aus der Umgebung von Vrpalota. FolArch 23(1972), 95–121; R. Harhoiu – P. Diaconescu, Hunnischer Kessel aus Muntenien. Dacia 28(1984), 99–116; Bna, Das Hunnenreich 140–146, 240–241, 275; u, A hunok 131–139, 217–219.

 

 

Tomka Pter

 

http://mimagyar.hu
Hr-Plusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
 


free counters

Google PageRank
 

 

 

 


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros