1. bra. Az albbi szkta sznyeg olvashat ligatrja
2. bra. A paziriki szkta sznyeg rszlete
A paziriki nemezsznyeg az eltelt vezredek ellenre is megrzte gynyr szneit, amivel mltn ejti mulatba a szemllt. Azonban ezen a leleten nem a sznek s a sznyeg tartssga jelenti az igazi szenzcit, hanem a mintzatban rejl zenet. Mert a mintzatban rsszer jelkpeket tallunk, amelyek megfejtsvel, vagy elolvassval a szktkrl is megtudhatunk egyet s mst.
Egykor ugyanis nem ncl disztseket tettek a hasznlati trgyaikra a npek (klnsen a kkori hagyomnyokat hen rz sztyeppi npek), hanem olyanokat, amelyek kifejeztk a vilgnzetk (vallsuk) legfontosabb tmit. S a szkta valls legfontosabb tmja - ahogy ez egy szak-eurzsiai lovasnptl vrhat - az g s Fld sszekttetst biztost vilgoszlop, amelyen kpletesen a smn, vagy a szakrlis uralkod kapcsolatot tartott az giekkel. A vallsi prhuzamok alapjn a megszemlyesitett vilgoszlop azonos volt az els emberrel, akinek testbl a vilg rszei keletkeztek s aki a np satyja is volt. Ez esetben is errl van sz.
Ha kivgjuk a minden msodik sorban ismtld mintt, akkor az 1. brn lthat "jm" (Jma) jelet kapjuk, amelyet
"Az den rsa" c. tanulmnyunkban mr rszletesebben ismertettnk. A szkely rsjelekkel val formai megfelelsek miatt a jelet olvasni is tudjuk. Azt gondoljuk, hogy ezekkel a jelformkkal a szktk is ugyanazokat a hangokat jelltk, mint a szkelyek. Ugyanis egy jellegzetes, kkori eredet ligatrt alkotnak, amely Eurzsiban s Amerikban is elterjedt lvn, ugyanazt a szintn szles krben elterjedt istennevet, Jma nevt jellte.
A jel rendkvl fontos lehetett a szktk szmra, ha a lineris vltozata megismtldik a
tiszalki szkta edny rajzolatn is. Ez azt jelenti, hogy a Pazirik s Tiszalk kztt elterl hatalmas terleten a szkta korban (Kr. e. 500 tjn) ugyanazt a vallst, rst s taln nyelvet is hasznltk. A forrsokbl tudjuk ugyan, hogy a szktk tbb nyelvet hasznltak s legalbb 50 trzsk volt, a kultrjuk (vilgnzetk s jelkprendszerk) azonban - e jelek szerint - egysges lehetett.
A ligatra prhuzamai
A jel prhuzamai megtallhatk a magyar jelkincsben is, pldul az 531 tjn a hunok szmra ksztett Szent Korona zomnckpein (Krisztus trdn, stb.), vagy csng hmes tojsokon. A legtbb prhuzamot azonban az amerikai indinok jelei kztt talljuk, s ppen ez igazolja a ligatra kkori eredett.
Tudtak-e magyarul a szktk?
Felttelezhetjk e ligatra alapjn azt is, hogy a szktk ismertk a magyar nyelv eldjt, de legalbb ezt a - kt magyar szbl ll - istennevet. Ebbl persze mg nem lehet minden ktsget kizr mdon bizonytani a szktk nyelvnek hovatartozst. Elvileg elkpzelhet, hogy a szktk (a szktk Pazirikban temetkez csoportjai) ezt a jelkpet s a vle jellt istennevet csak a szomszdaiktl tanultk el, a nyelvk azonban nem volt azonos a magyar nyelvvel, vagy eldjvel. A jel ugyanis olyan nagy tvolsgokra szrdott szt s olyan nagy idbeli tvolsgokat hidalnak t a klnbz elfordulsai, hogy nehz lenne mindegyik terleten s korban a magyar nyelv hasznlatt felttelezni. Valsznbbnek tnik az, hogy a ligatrt s a kt magyar szbl sszetett Jma istennevet a magyar svalls terjedsvel egytt ms nyelven beszl npek is tvettk Eurzsiban s Amerikban is.
A jel teht nem tekinthet vgleges s biztos bizonytknak; csupn egy jabb adat, amely a szkta-magyar nyelvrokonsgot, vagy nyelvazonossgot valsznsti.
A ligatra kpi tartalma
Az sszetett jel egy lpcss toronytemplomot brzol, amelynek a belsejben az ismert, fonetikus "jm" (Jma) ligatrt talljuk. Ez a ligatra az gig csap hullmtarajt brzol szkely "j" (J) s a hegyekbl rakott, magasba vezet lpcst brzol "m" (magas) jelbl van sszetve.
A ligatra hangalakja
Ezt a ligatrt JMa alakban ejthettk ki. Nmi joggal felttelezzk, hogy a szkta nyelv tartalmazhatta a Jma szt, vagy egy hasonl hangalak szt, amely a kkorban a vilgoszloppal azonostott isten neveknt szolglt Eurzsia s Amerika nagy rszn. Ez az sszetett sz a magyar j szbl s a magas, ml, mart szavak tvbl ll. A Jma egy kkori isten neve, amely fennmaradt pl. a finn jumala "isten" szban s az irni Jima isten nevben is. Emlkeztetnnk kell arra, hogy Jima volt az, aki a vart ptette, azaz e mtosz kapcsn ismt egy magyar szra bukkantunk. Ez a vara - Makkay Jnos szerint - fldbl ptett lpcss toronytemplom lehetett, amilyennel a szktk rendelkeztek. Egy ilyen lpcss toronytemplom rajzt (jelkpt) ltjuk a sznyeg mintiban.
Okunk van lpcss toronytemplomra (piramisra) gondolnunk azrt is, mert az amerikai totonk indinok egyik kbl plt lpcss piramisn ugyanezt a ligatrt fedezhetjk fel. Az indinok a piramis tetejre vezet lpcs szlbe vstk bele, azaz szintn az gbe vezet t jeleknt hasznlhattk.
Ez a prhuzam azt jelzi, hogy a ligatra legalbb 12 000 ves lehet, ugyanis a leggyakrabban hangoztatott nzet szerint az indinok sei Szibribl kb. 12 000 vvel ezeltt mentek t Amerikba.