1. bra. A Kr. e. V. szzadbl rnk maradt tiszalki szkta bgre rajza
A fenti rajzra egy keltkkal foglalkoz (egy ausztriai kelta mzeum ltal kiadott) fzetben bukkantam a Nemzeti Mzeum rgszeti knyvtrban. Mivel a knyvtrnak lltlag nem volt mkd msolgpe (a rossz nyelvek szerint az csak kivlasztottaknak hajland mkdni), knytelen voltam kzzel lerajzolni (1. bra). Az index.hu "50 000 ves magyar rsbelisg" frumn aztn helyreigaztottak, hogy ezidtjt Tiszalk krnykn nem keltk, hanem szktk ltek, amiben tkletesen igazuk van.
Szmunkra e bgrrl az rsszernek ltsz s - mint ltni fogjuk - annak is bizonyul rajzolat az rdekes. Annl is inkbb, mert kzeli prhuzamt ismerjk egy
paziriki szkta sznyeg rl. A paziriki s a tiszalki rajzolat sszevetse szemlletesen mutatja meg, hogy a kt technolgia (a szvs s a felttelezhet agyagba karcols) mikppen befolysolja az rskpet. Az agyagba karcols - rtheten - lineriss tette a jeleket.
A sajtos ligatra (jelmontzs) kzepe mindegyik leleten a J jele (egy kacskaring), a kerete pedig a szkely "m" (magas) megfelelje, a "magasba vezet t" jele. A kt jel egytt egy kkori isten (Jma) nevt jelli. Ez az istennv (vagy vltozata) tbb nyelvben is kimutathat Eurzsiban s Amerikban s ugyanezeken a terleteken talljuk meg a jellegzetes "Jma" ligatra egymshoz hasonl vltozatait is. A paziriki s tiszalki vltozat azt bizonytja, hogy ennek az istennek a tisztelete jellemz volt a szktkra.
A Jma ligatrt keretez jel azonban nmikppen eltr a paziriki s a tiszalki esetben.
2. bra. A tiszalki bgre jelmontzsa
A paziriki sznyegen lthat keret flrerthetetlenl egy lpcss toronytemplom brzolsa. A tiszalki bgrn azonban mr kt lineris jel (hromfog fsk) helyettestik a piramis lpcsit, ezek fogjk kzre a kacskaring alak
j jelet (2. bra).
Ebbl a felcserlhetsgbl kvetkezik, hogy a ferdn elhelyezett "hromfog fs" az gbe vezet lpcs (a magasba vezet t) lineris brzolsa.
Ilyen jelformk (hromfog lpcsk) a knai rsban is tallhatk, ahol a jelentsk: kaptat. Azaz a knai rsban is a magasba vezet utat jellik.
Mivel a jel az indin prhuzamok alapjn kkori eredet, ebbl kvetkezen a szktk s a hunok eldeitl kerlhetett a knai rsba s nem fordtva. Ugyanis Szibriban mr a kkorban is lteznie kellett ennek a jelnek (mert az indinok sei Szibrin keresztl jutottak Amerikba). Knban ehhez kpest csak ksbbi elfordulsait ismerjk, ezrt nincs okunk azt felttelezni, hogy ott is a kkor ta hasznljk.
3. bra. A szkta j szjel
3. bra. A tiszalki szkta ma(gas) szjel egyik alakja;
4. bra. A tiszalki szkta ma(gas) szjel msik alakja
A hromfog fsk ktfle elhelyezsre azrt kerlt sor, mert egy lpcss toronytemplom oldalt is brzolni kellett. Azaz a szkta rsban (amelyet a szkely rs snek tekinthetnk) a jelformk irnyultsga mg nem rgzlhetett egyrtelmen. Ebbl az is vilgos, hogy a szkely rs rnya nem lehetett "eredetileg" jobbrl balra halad - mint azt oly sokan lltjk.
A jelek Jma nevt rgztik. Ez a jel s a hozz ktd istennv gyakorlatilag vltozatlan formban vszelte t az vtzezredeket Eurzsiban s Amerikban is. Ezrt azt kell feltteleznnk, hogy a szktk ehhez a jelhez szintn a Jma hangalakot (vagy egy ahhoz hasonl hangalakot) ktttk.
Ez az istennv kt magyar szbl ll sszettel, a jelmontzs kt szkely jel se (vagy rokona). Azaz a tiszalki szkta bgrn a kkori magyar nyelv s kultra nyomt talljuk.