A kiszombori tarsolyveretet elbb a Nemzeti Mzeum nhai figazgatja, Dienes Istvn; legutbb pedig Fodor Istvn, a Nemzeti Mzeum jelenlegi figazgatja ismertette.
Fodor Istvn lersa szerint "A kiszombori temetbl szrmaz bronzverettredk imdkoz testtarts emberalakot brzol ... jelentst valsznleg megfejthetjk: ez a transzban lv smn szabadlelknek a burka, azaz maga a smn."
Lersbl annyi elfogadhat, hogy az emberalak testtartsa szokatlan, amely magyarzatot kvn. A "transzban lv" tltos azonban tbbfle testtartsban is lehet, pldul tncolhat is, meg alhat is. Mi gy vljk, hogy az emberalak az ltala megjelentett "usten" jelforma alakjt vette fel s ebbl kvetkezik a sajtos testtartsa. Ennek ksznhet az is, hogy az emberalak krvonalai nem felelnek meg az emberbrzols megkvnta formknak (pl. nincs nyaka s kzfeje), de pontosan kvetik az "usten" ligatra krvonalait.
Ebbl kvetkezen az brzols rtelmt a bronzveretbe ptett s az emberalakkal is megformlt jelek (pldul az "usten") rtelmn keresztl tisztzhatjuk. Ezek az svallsi jelkpek a szkely rovsrs jeleivel azonosak, vagy rokonok - ezrt van lehetsgnk az elolvassukra, vagy az rtelmezskre. Ezt az rtelmezst az akadmikus "tudomny" kpviselitl nem vrhatjuk, mert szmukra
a szkely rovsrs eredetvel val foglalkozs a jelelegi
kultrpolitikai helyzetben tilos lvn, azokhoz nem rtenek, az rsjeleket fel sem ismerik.
1. bra. A kiszombori vveret rekonstrukcija
Az vveret kzepe egy ngyszg, a teljes veret alakja pedig kr. A ngyzet az svallsi jelkincsben (pldul a knai elkpzelsekben) a Fld jele, a kr pedig az g - ebbl kvetkezen az vveret vilgmodell. Az svallsi elkpzelsek szerint a Fldet s az eget az gigr fa kti ssze. Az vvereten a ngyszget s a krt az emberbrzolsok ktik ssze, ezrt joggal gondoljuk, hogy ezek az gigr fval azonostott Istent jelkpezik.
A nyolc emberbrzols nyolcg csillagot alkot. Kzlk ngy ll a ngyzet sarkain. Ez a sumer dingir "isten, csillag" jelre emlkeztet, amely kezdetben nyolcg, ksbb ngyg volt. Az effajta - nyolcg, vagy ngyg csillaghoz hasonl - brzolsok a vilgmodellekben a vilg isteni kzppontjt jellik. Nem gondoljuk, hogy a kiszombori vveret csillaga sumer eredet lenne, mert ez a jel a sumereknl rgebbi lehet. Azonban a sumer jel segt a jelkp rtelmezsben.
A sarkokon ll emberalakok kiemelt jelentsgek lehetnek (egyes vallsokban a vilg sarkainak kln istene volt), amit a sarkok nyjtsa rzkeltet. Ezek a megnyjtott sarkok a szkely rs "s" (sarok) jelnek megfeleli. Sarok szavunk a "szr g" (g kirly) sszettelbl keletkezett. g kirlyt az szvetsg is emlti (Bsn uralkodja volt a smi npek honfoglalsa eltt). A sarok sz megfelelje szerepel a szktk sapjnak, Heraklsznek a nevben, akit a krok Magor nven tiszteltek.
Az oldalfelezkn ll emberalakok terpeszben llnak. Taln
a lyukas trzs fra kvnnak utalni, azaz itt a "ly" (lyuk) rovsjel (a "lyuk" szimblum) egyfajta vltozatval szembeslhetnk (a Tejt trzsn lv lyukban szletik karcsonykor a napisten).
Az emberalakok melln taln a szkely rs X alak "b" (Bl) jele lthat (ezt ellenrzni kell). Ha valban ez a helyzet, akkor ez Bl isten jelkpe.
3. bra. Egy olvashatbb prhuzam: az nlakai "Egy usten" ligatra
Azaz a veret s az emberalakok teljes egszkben jeleket jelentenek meg s jelentsk a
szkely rovsrs jelei segtsgvel rtelmezhet, vagy el is olvashat. Az emberalakok olvasata "Bl sarokisten", "Bl Isten", vagy "sarokisten". Az olvasatbl az "Usten", azaz Isten sz rtelme s hangalakja a leginkbb bizonyos. Ez az els elolvashat honfoglalskori rsemlknk, amely bizonytja a honfoglalk magyar (s cfolja az egyesek ltal feltett trk) nyelvt.